Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zabójstwo Litwinienki. Media protestują przeciwko decyzji ministra

0
Podziel się:

Brytyjski szef MSZ utajnił części dowodów w publicznym postępowaniu ws. okoliczności śmierci byłego funkcjonariusza KGB i FSB Aleksandra Litwinienki.

Zabójstwo Litwinienki. Media protestują przeciwko decyzji ministra
(Gewitterkind/iStockphoto)

Brytyjskie dzienniki _ Guardian _, _ Financial Times _ i _ Independent _ oraz BBC zaskarżyły wniosek szefa MSZ Williama Hague'a o utajnienie części dowodów w publicznym postępowaniu ws. okoliczności śmierci byłego funkcjonariusza KGB i FSB Aleksandra Litwinienki.

Dowody, które Hague chce utajnić, dotyczą związków Litwinienki z brytyjskim wywiadem (MI6), a swą decyzję minister motywuje względami bezpieczeństwa narodowego. Natomiast prawnicy gazet argumentują, że dowody odnoszące się do tego aspektu powinny być jawne, ponieważ mogą rzucać światło na okoliczności śmierci Rosjanina, otrutego w 2006 r. radioaktywnym polonem.

We wtorek reprezentant prawny MSZ, któremu podlega brytyjski wywiad MI6, powiedział przed sądem, że nie może ani potwierdzić, ani zaprzeczyć, że Litwinienko był płatnym współpracownikiem MI6. Postępowanie odroczono do środy, gdy sędzia ustosunkuje się do wniosku gazet i BBC.

Trwające obecnie postępowanie przed sądem koronerskim - badającym przypadki zgonów, które nastąpiły z przyczyn innych niż naturalne - ma charakter przygotowawczy. Ustalane są ramy i procedury postępowania merytorycznego, które ma się rozpocząć 1 maja br.

Wdowa po Litwinience, Marina, mówiła wcześniej, że jej mąż był konsultantem brytyjskiego wywiadu do spraw rosyjskiej przestępczości zorganizowanej na terenie Wielkiej Brytanii. Ujawniono też, że Litwinienko za wiedzą i zgodą MI6 współpracował z wywiadem hiszpańskim, badając działalność mafii rosyjskiej na Półwyspie Iberyjskim i jej możliwe powiązania z władzami Rosji.

Sąd koronerski ma zbadać różne hipotezy śmierci Rosjanina. W myśl jednej z nich za jego śmiercią stoi państwo rosyjskie, a wykonawcami zlecenia zabójstwa Litwinienki byli jego dawni koledzy ze służby: Andriej Ługowoj i Dmitrij Kowtun. Litwinienko został w listopadzie 2006 r. otruty radioaktywnym polonem, podanym mu w herbacie w czasie spotkania z Ługowojem i Kowtunem w londyńskim hotelu Millenium.

W Wielkiej Brytanii Litwinienko uzyskał azyl polityczny, a krótko przed śmiercią dostał obywatelstwo. Współpracował m.in. z mieszkającym na uchodźstwie w Wielkiej Brytanii oligarchą Borisem Bieriezowskim.

Czytaj więcej w Money.pl
Brytyjczycy podejrzewali Rosjan o to zabójstwo Władze brytyjskie podejrzewały, że państwo rosyjskie przyczyniło się do zamordowania byłego funkcjonariusza KGB i FSB Aleksandra Litwinienki - poinformowało BBC, powołując się na prawnika, który miał wgląd w poufne brytyjskie dokumenty rządowe.
Premier Wielkiej Brytanii będzie przesłuchany David Cameron będzie zeznawał w związku z aferą podsłuchową mediów koncernu Ruperta Murdocha.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)