Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zabójstwo Igora Domnikowa. Zapadł wyrok na organizatora

0
Podziel się:

Biznesmen Paweł Sopot na 7 lat trafi do kolonii karnej.

Zabójstwo Igora Domnikowa. Zapadł wyrok na organizatora
(sermarr erGuiri/CC BY 2.0/Flickr)

Sąd w Moskwie skazał dziś na 7 lat pozbawienia wolności w kolonii karnej biznesmena Pawła Sopota, organizatora zabójstwa dziennikarza opozycyjnej _ Nowej Gaziety _ Igora Domnikowa. Dziennikarz pisał głównie o sprawach edukacji i kultury, ale też o korupcji.

42-letni Domnikow został bestialsko pobity przed swoim domem w Moskwie 12 maja 2000 roku. Zmarł w szpitalu dwa miesiące później nie odzyskawszy przytomności. Jego koledzy uznali atak za związany z jego działalnością zawodową.

Między majem 1999 roku i lutym 2000 roku dziennikarz opublikował w _ Nowej Gaziecie _ pięć artykułów poświęconych sytuacji w leżącym na południowy zachód od Moskwy obwodzie lipieckim. Krytykował w nich politykę gospodarczą ówczesnego wicegubernatora regionu Siergieja Dorowskiego.

Według _ Nowej Gaziety _ to właśnie Dorowski zlecił zabójstwo, a Sopot był jedynie pośrednikiem. Były wicegubernator zaprzecza, by miał cokolwiek wspólnego ze śmiertelnym pobiciem dziennikarza.

_ Nowaja Gazieta _ uznała piątkowy wyrok za sprawiedliwy. Wyraziła też nadzieję, że ustalony i skazany zostanie także zleceniodawca mordu.

Za bezpośrednich zabójców Domnikowa uznani zostali członkowie gangu niejakiego Eduarda Tagirianowa. W sierpniu 2007 roku sąd w Kazaniu, w Tatarstanie, skazał Tagirianowa i czterech jego _ żołnierzy _ na kary dożywotniego pozbawienia wolności. Dwunastu innym członkom bandy sąd wymierzył kary od pięciu do 25 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

Tagirianow i jego ludzie odpowiadali wtedy nie tylko za zamordowanie dziennikarza - w jedno postępowanie połączono wówczas 35 spraw karnych, m.in. dotyczących innych zabójstw, a także porwań i pobić. Podczas zatrzymywania odebrano im cały arsenał broni palnej, w tym karabiny maszynowe, automaty i granatniki.

Czytaj więcej w Money.pl
Biznesmen zlecił zabójstwo. Wpadł w Moskwie Według redakcji biznesmen był jedynie pośrednikiem, a zabójstwo zlecił były wicegubernator tego regionu.
35 aresztowanych po zabójstwie dziennikarzy Na razie nie wiadomo, czy zabójcy byli powiązani z tuareskimi separatystami na północy Mali lub działającymi w tym regionie Afryki bojownikami Al-Kaidy.
USA apelują o osądzenie zbrodniarzy Zleceniodawców zabójstwa Politkowskiej wciąż nie wykryto. W tej sprawie prowadzone jest oddzielne dochodzenie.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)