Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zabójstwo generała Papały. Prokuratura krytycznie oceniała śledztwo

0
Podziel się:

W 2009 roku Prokuratura Krajowa oceniła, że śledztwo w sprawie zabójstwa generała Marka Papały było prowadzone nieprawidłowo. To był jeden z powodów przeniesienia śledztwa z Warszawy do Łodzi.

Zabójstwo generała Papały. Prokuratura krytycznie oceniała śledztwo
(Krzysztof Białoskórski<br/>orka.sejm.gov.pl)

W 2009 roku Prokuratura Krajowa oceniła, że śledztwo w sprawie zabójstwa generała Marka Papały było prowadzone nieprawidłowo. To był jeden z powodów przeniesienia śledztwa z Warszawy do Łodzi - powiedział były minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

Były szef MS pytany był w radiu Tok FM o opinie, że to on odpowiada za _ obecną sytuację _ w sprawie zabójstwa byłego komendanta głównego policji gen. Marka Papały. Pod koniec lipca sąd uniewinnił Ryszarda Boguckiego i Andrzeja Z., ps. Słowik, oskarżonych o nakłanianie do tego zabójstwa. Sąd krytycznie ocenił wiele działań organów ścigania w sprawie, a dowody uznał za _ kruche _. Skrytykował też brak współpracy między prokuratorami z Warszawy i Łodzi.

Kwiatkowski relacjonował, że pod koniec 2009 r. ówczesny prokurator krajowy Edward Zalewski poinformował go o wynikach analizy przeprowadzonej w Prokuraturze Krajowej śledztwa ws. zabójstwa Papały. Efektem - powiedział Kwiatkowski - była ocena, że _ śledztwo było prowadzone nieprawidłowo _.

Według Kwiatkowskiego prokurator krajowy ocenił, że postępowanie należy przenieść do innej prokuratury. _ - Zaproponował on prokuraturę łódzką, mówiąc, że tam jest bardzo dobry zespół młodych prokuratorów, ale już z pewnym doświadczeniem w bardzo trudnych sprawach _ - powiedział Kwiatkowski.

Do Łodzi nie przeniesiono całego śledztwa, ponieważ - tłumaczył Kwiatkowski -wydawało się, że prokuratura z Warszawy ustaliła, kto chciał zlecić zabójstwo. Śledczy z Łodzi mieli ustalić, kto zabił; śledczy ze stolicy tego nie wiedzieli. _ - Łódź miała ustalić, kto wykonał, bo Warszawa w ramach swojego postępowania mówiła: 'my wiemy, kto szukał zabójców, kto był zainteresowany tym, żeby do tego zabójstwa doszło; nie ustaliliśmy, kto to zabójstwo wykonał'. I drugi element, który był jednym z równie istotnych przy podjęciu tej decyzji (o przeniesieniu śledztwa) - krytyczna ocena pewnych elementów prowadzonego postępowania _ - powiedział b. minister sprawiedliwości. Podkreślił, że decyzja o przeniesieniu śledztwa była _ trudna politycznie _.

O przeniesieniu śledztwa Prokuratura Krajowa zdecydowała w listopadzie 2009 r. Uznano wówczas, że po 11 latach wymaga ono _ nowego spojrzenia _, a łódzka prokuratura ma dokonać swoistego _ bilansu otwarcia _. Prokuratorzy z Warszawy mieli się skoncentrować na procesie, bowiem kilka dni wcześniej do sądu trafił akt oskarżenia w sprawie nakłaniania do zabójstwa Papały przeciw Boguckiemu i _ Słowikowi _.

W 2012 r. łódzka prokuratura apelacyjna ujawniła, że - według ustaleń opartych na zeznaniach świadka koronnego Roberta P. - do zabójstwa Papały doszło w wyniku napadu rabunkowego, a sprawcy zamierzali ukraść samochód Papały. Podczas napadu Igor M., ps. Patyk (wcześniej Igor Ł. - zmienił nazwisko) miał oddać śmiertelny strzał do b. szefa policji. Zarzuty zabójstwa usłyszeli _ Patyk _ i Mariusz M. Śledczy z Warszawy ocenili, że ta wersja jest _ kompletnie niewiarygodna _.

O zlecenie zabójstwa Papały nadal podejrzany jest polonijny biznesmen z USA Edward Mazur. Jego ekstradycji do Polski odmówił sąd w Chicago, uznając obciążające go zeznania gangstera Artura Zirajewskiego, ps. Iwan, za niewiarygodne.

Czytaj więcej w Money.pl
Zaskakujące wyroki w sprawie śmierci generała Papały -_ Nie ma jednoznacznych dowodów na ich winę _ przekonywali adwokaci _ Słowika _ i Boguckiego. Zobacz, jaki wyrok wydał sąd.
Kto zabił generała? Dziś wyrok Adwokaci oskarżonych przekonują, że nie ma jednoznacznych dowodów na winę ich klientów.
"Mnie i mojej córce zgotowano piekło" Prokuratura chce kar więzienia dla Ryszarda Boguckiego i Andrzeja Z. Słowika. Małgorzata Papała powtórzyła, że na miejscu morderstwa widziała tego pierwszego.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)