Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zabójstwo
30.04.2012 22:29

Zabójstwo 22-latki przed dyskoteką w Łodzi. Jest wyrok dożywocia

Kobieta była przypadkową ofiarą; 26-latek zabił ją, bo - jak mówił - nienawidzi osób chodzących do dyskotek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Prebranac/Dreamstime)

Na karę dożywotniego więzienia skazał łódzki sąd okręgowy 26-letniego Marcina R. oskarżonego o zasztyletowanie 22-latki przed dyskoteką w Łodzi. Kobieta była przypadkową ofiarą; 26-latek zabił ją, bo - jak mówił - nienawidzi osób chodzących do dyskotek.

Sąd uznał, że oskarżony dopuścił się zbrodni popełnionej z motywacji _ zasługującej na szczególne potępienie _. Na 10 lat pozbawił go praw publicznych i zasądził od niego 100 tys. zł zadośćuczynienia dla ojca dziewczyny, który w procesie był oskarżycielem posiłkowym.

Wyrok nie jest prawomocny. Obrona, która wnosiła o uniewinnienie, już zapowiedziała apelację; nie wyklucza jej także oskarżyciel posiłkowy.

Do zbrodni doszło w sierpniu 2010 roku przed dyskoteką przy al. Piłsudskiego w centrum Łodzi. 22-letnia Alicja z Wielkopolski wraz z koleżankami przyjechała w odwiedziny do znajomej. Kobiety wybrały się w sobotę wieczorem do dyskoteki. Kiedy do niej wchodziły, 22-latkę zaczepił, w bardzo wulgarny sposób, nieznany mężczyzna. Kiedy dziewczyna powiedziała mu, _ żeby się odczepił _, napastnik zaatakował ją nożem. Zadał jej cios w okolice mostka, kopnął w twarz. Młoda kobieta zmarła w szpitalu.

Napastnik pojechał do domu taksówką. W ciągu kilku godzin policjanci - przy pomocy taksówkarzy - ustalili, kto może odpowiadać za zbrodnię. Mężczyzna ukrył się w swoim mieszkaniu na trzecim piętrze kamienicy przy ul. Limanowskiego; nie chciał otworzyć drzwi. Policjanci zdecydowali się użyć strażackiego podnośnika.

Agresywny mężczyzna rzucał w funkcjonariuszy m.in. młotkiem, telewizorem, hantlami i nożami. Ranny policjant ze złamaniem kości twarzy trafił do szpitala. W końcu bandytę udało się obezwładnić. Był trzeźwy; nie był też pod wpływem środków odurzających. Na bluzie dresowej znalezionej w mieszkaniu stwierdzono ślady krwi ofiary.

Marcin R. został oskarżony o zabójstwo 22-latki oraz o czynną napaść na policjantów i stosowanie wobec nich przemocy i gróźb karalnych. W śledztwie przyznał się do winy, ale przed sądem wszystko odwołał i odmówił składania wyjaśnień. Biegli psychiatrzy i psycholog stwierdzili, że w chwili popełnienia zbrodni był w pełni poczytalny.

W prokuraturze, w wulgarnych słowach, oskarżony opisywał swoją ofiarę i całe zajście. Mówił, że wychodząc z domu, zawsze zabierał ze sobą nóż, który miał mu służyć _ zarówno do obrony jak i ataku _. _ Ta dziewczyna, którą zabiłem, to była k..., bo wszyscy ludzie, którzy chodzą do tej dyskoteki to k...y i frajerzy. Wszystkich bym wystrzelał, gdybym miał pistolet _ - mówił. Przyznał, że leczył się z uzależnienia od narkotyków; miewał napady _ szału _, w czasie których demolował swoje mieszkanie.

Prokurator domagał się dla niego kary dożywotniego więzienia i chciał, żeby mógł się on ubiegać o przedterminowe zwolnienie dopiero po 35 latach. Obrona wniosła o uniewinnienie Marcina R. kwestionując poczytalność oskarżonego. Sam oskarżony prosił o sprawiedliwy wyrok; przed sądem mówił, że nie pamięta tego zdarzenia.

Oskarżony będzie mógł ubiegać się o warunkowe zwolnienie po 25 latach; sąd nie zaostrzył tych kryteriów - jak chciała prokuratura - biorąc pod uwagę młody wiek sprawcy. Uznał, że nawet sprawca najokrutniejszej zbrodni może się kiedyś zmienić.

Sędzia Krzysztof Szynk mówił w uzasadnieniu wyroku, że oskarżonego cechuje nie tylko niechęć do rzeczywistości, ale nawet pewna nienawiść do otaczającego go świata i ludzi; oskarżony nie liczy się też z potrzebami innych osób. Zaznaczył, że miejsce i siła zadania ciosu nie pozostawiają wątpliwości, że chciał zabić.

Sąd podkreślił także, że na szczególne potępienie zasługują ci sprawcy, którzy działają bez wyraźnego, istotnego motywu. Odnosząc się do zarzutów obrony w kwestii poczytalności oskarżonego, sąd uznał opinię biegłych _ za pełną, rzetelną i jasną _.

Sąd uznał, że jedynymi okolicznościami łagodzącymi była niekaralność oskarżonego i fakt, że zabójstwo nie było zaplanowane. Z opinii biegłego psychologa wynika, że korekta osobowości oskarżonego będzie bardzo trudna i będzie możliwa tylko w takim zakresie, żeby oskarżony stał się mniej niebezpieczny. Jednocześnie uznał, że kara ma chronić społeczeństwo przed podobnymi zachowaniami ze strony oskarżonego w przyszłości. Inna kara - w ocenie sądu - za to co zrobił oskarżony byłaby niesprawiedliwa.

Ojciec zamordowanej dziewczyny podkreślił w rozmowie z dziennikarzami, że nie mogło być innego wyroku niż dożywocie; mówił, że życie jego rodziny bez córki jest ciężkie. _ Cieszymy się, że oskarżony został skazany na karę dożywotniego pozbawienia wolności i w pewnym sensie ta kara pana oskarżyciela satysfakcjonuje _ - mówił reprezentujący ojca, Robert Teler.

W jego ocenie trudno będzie jednak wyegzekwować od oskarżonego kwotę zadośćuczynienia; nie wykluczył także złożenia apelacji w związku z brakiem zaostrzenia kryterium ubiegania się o warunkowe zwolnienie.

Obrona zapowiedziała apelację. Zdaniem mec. Barbary Owczarek opinia biegłych psychiatrów i psychologa w tej sprawie jest niepełna i nie zostały rozstrzygnięte wątpliwości, co do poczytalności oskarżonego. _ Uważamy, że oskarżony powinien być badany ponownie przez drugą parę biegłych _ - dodała. Sąd zgodził się na ujawnienie w mediach wizerunku oskarżonego.

Czytaj więcej w Money.pl
Jest wyrok dla zabójcy Polaka w Wielkiej Brytanii Sąd koronny skazał Adriana Gregory'ego Cunninghama za zabójstwo Polaka Marka Mateusza M. na dożywotnie pozbawienie wolności.
Zabójstwo w Słubicach. 22-latek oskarżony o zabójstwo Młody człowiek usłyszał zarzut zabójstwa, za który grozi co najmniej osiem lat więzienia, 25 lat pozbawienia wolności albo dożywocie.
Ludzie mają prawo: Za tę zbrodnię dożywocie 23-latek z województwa łódzkiego zabił 80-letnią kobietę i jej 44-letnią córkę.
Tagi: zabójstwo, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz