Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zabójstwo Niemcowa. Kolejni politycy z zakazem wjazdu do Rosji

0
Podziel się:

Mieli wziąć udział w pogrzebie rosyjskiego opozycjonisty Borysa Niemcowa, ale cofnięto ich na granicy.

Zabójstwo Niemcowa. Kolejni politycy z zakazem wjazdu do Rosji
(PAP/Bartłomiej Zborowski)
bEJBbIeZ

Najpierw informowano, że osobą niepożądaną w Rosji jest marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Kilka godzin później okazało się, że nie wjedzie także wiceprzewodnicząca chadeków w Parlamencie Europejskim Sandra Kalniete z Łotwy.

Po kilku godzinach oczekiwania na moskiewskim lotnisku łotewska europosłanka usłyszała, że nie wjedzie do Rosji. Zabrano jej dokumenty i poinformowano, że porannym samolotem wróci do Brukseli. W rozmowie z Polskim Radiem Sandra Kalniete powiedziała, że mogła się spodziewać takiej decyzji, bo zawsze wypowiadała się zdecydowanie negatywnie o działaniach Rosji na Ukrainie.

_ Bardzo żałuję jednak, że nie będę mogła złożyć hołdu politykowi, którego podziwiałam _ - powiedziała Polskiemu Radiu Sandra Kalniete. Jest ona trzecią osobą z Parlamentu Europejskiego, która w ostatnich miesiącach nie została wpuszczona do Rosji.

bEJBbIfb

Pod koniec stycznia do listy osób niepożądanych dopisano litewskiego europosła - Gabrieliusa Landsbergisa. Ambasador Rosji przy Unii Władimir Czyżow tłumaczył wtedy, że to ze względu na napięte relacje na linii Bruksela - Moskwa i że trzeba poczekać na lepszy moment we wzajemnych kontaktach.

Z kolei jesienią ubiegłego roku do Rosji nie wjechała przewodnicząca grupy Zielonych Rebecca Harms. Na moskiewskim lotnisku miała usłyszeć, że to kara za poparcie krytycznej wobec Kremla rezolucji Parlamentu Europejskiego.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja nie wpuściła przedstawicielki PE Eurodeputowana z Niemiec Rebecca Harms przyleciała w nocy do Moskwy, aby wziąć udział w jednej z rozpraw w sprawie ukraińskiej pilotki Nadieżdy Sawczenko.
Zabójstwo Niemcowa. Wyznaczono nagrodę Na podstawie zeznań naocznych świadków morderstwa sporządzono rysopis domniemanego killera.
Ukraina nie wpuści Rosjan bez paszportów Decyzję o zmianie zasad przekraczania granicy rząd Ukrainy podjął w styczniu. Premier Arsenij Jaceniuk wyjaśnił, że zmiany te podyktowane są koniecznością wzmocnienia kontroli.
bEJBbIfC
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)