Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zabójstwa w Chinach. Matka Neila Heywooda apeluje do władz

0
Podziel się:

Zabójstwo Brytyjczyka, najprawdopodobniej na tle interesów biznesowych, doprowadziło do zachwiania kariery jednego z polityków w czasie zmiany pokoleniowej na szczytach władzy w Chinach.

Zabójstwa w Chinach. Matka Neila Heywooda apeluje do władz
(Xinhua News/East News)

Matka brytyjskiego biznesmena Neila Heywooda, z którego śmiercią w Chinach związany był głośny proces Gu Kailai, żony wpływowego działacza partyjnego Bo Xilaia, w swej pierwszej publicznej wypowiedzi zażądała od chińskich władz odszkodowania.

W opublikowanym oświadczeniu w dzienniku _ Wall Street Journal _ Ann Heywood podkreśliła, że po śmierci Brytyjczyka jego dwoje dzieci pozostało bez zabezpieczenia finansowego. _ - W wieku 8 i 12 lat są one szczególnie narażone na skutki koszmaru morderstwa ich ojca, ponieważ Neil był jedynym żywicielem rodziny, a także na niepewność i brak poczucia bezpieczeństwa, jako że nie ma finansowego zabezpieczenia ich przyszłości _ - podkreśliła.

Rozmówczyni gazety wyjaśniła, że do tej pory nie zabierała głosu, ponieważ nie chciała wprawiać chińskich władz w _ niepotrzebne zażenowanie _.

Dodała, że mimo prób kontaktu nie otrzymała do tej pory żadnej odpowiedzi od władz w Pekinie. Brytyjska ambasada potwierdziła, że kilka razy w imieniu rodziny Heywooda kontaktowała się z chińskimi władzami za pośrednictwem MSZ - ostatnio dwukrotnie w lipcu.

Za zabójstwo Neila Heywooda, do którego doszło w listopadzie 2011 roku w mieście Chongqing, została skazana Gu Kilai. W sierpniu 2012 roku usłyszała wyrok kary śmierci w zawieszeniu na dwa lata, co w praktyce oznacza, że kara zostanie zapewne zamieniona na dożywocie.

Zabójstwo Brytyjczyka, najprawdopodobniej na tle interesów biznesowych, doprowadziło do zachwiania kariery Bo Xilaia w czasie zmiany pokoleniowej na szczytach władzy w Chinach.

Bo, były prominentny polityk Komunistycznej Partii Chin (KPCh), został oskarżony o korupcję i nadużycie władzy w celu ukrycia przestępstwa popełnionego przez jego żonę.

Przed skandalem kierował strukturami KPCh w Chongqingu i był uważany za jednego z czołowych kandydatów do Stałego Komitetu Biura Politycznego, czyli do ścisłego kierownictwa chińskiej administracji państwowej. Po ujawnieniu oskarżeń przeciwko niemu został zwolniony ze stanowiska i wykluczony z KPCh.

Czytaj więcej w Money.pl
Były chiński polityk oskarżony o korupcję To efekt największego od lat skandalu politycznego w tym kraju.
Ten producent leków też wręczał łapówki? Znany francuski koncern farmaceutyczny miał wręczać łapówki ponad 500 lekarzom w Chinach. Trwa śledztwo.
Policja strzelała do ludzi przed meczetem W pacyfikacji protestów wzięło udział 500 funkcjonariuszy chińskich służb bezpieczeństwa - zginęło trzech Ujgurów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)