Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zabójsto muzułmanina. Ukraiński ekstremista dostał dożywocie

0
Podziel się:

Pochodzący z Dniepropietrowska oskarżony przyznał się do zabicia nożem wracającego z modłów w meczecie w Birmingham 82-letniego Mohammeda Salima. Nie wyraził skruchy.

Zabójsto muzułmanina. Ukraiński ekstremista dostał dożywocie
(Secret Pilgrim/CC/Flickr)

Centralny Sąd Karny (Old Bailey) w Londynie skazał 25-letniego Ukraińca Pawło Łapszyna na dożywotnie pozbawienie wolności za zabójstwo muzułmanina w Birmingham oraz planowanie i przygotowanie zamachów na meczety.

Sędzia zdecydował, że Łapszyn musi odsiedzieć co najmniej 40 lat, zanim będzie mógł zostać zwolniony warunkowo.

Pochodzący z Dniepropietrowska oskarżony przyznał się do zabicia nożem wracającego z modłów w meczecie w Birmingham 82-letniego Mohammeda Salima w kwietniu br. Nie wyraził skruchy. W Anglii przebywał wtedy od sześciu dni. Do Birmingham przybył po studiach podyplomowych na roczny kontrakt jako programista w firmie komputerowej Delcam.

Łapszyn wziął też na siebie odpowiedzialność za zdetonowanie bomby domowej konstrukcji 12 lipca br. w pobliżu meczetu Kanzal Imam w miejscowości Tipton i planowanie dwóch kolejnych zamachów w Walsall i Wolverhampton.

Bomba zdetonowana na tyłach meczetu w Tipton była wyładowana gwoździami i mogła zabić, bądź poranić wielu ludzi. Nie stało się tak tylko dlatego, że modły w dniu zamachu przesunięto o godzinę.

- _ Oskarżony ma wyraźnie ekstremistyczne, prawicowe poglądy i jest przekonany o wyższości białej rasy. Motywem jego działań była nienawiść religijna i rasowa oraz chęć wywołania konfliktu rasowego, którego efektem miało być zmuszenie muzułmanów do wyprowadzenia się z okolicy, w której mieszkał. Dla takich poglądów i motywacji nie może być miejsca w wieloreligijnym, wielokulturowym społeczeństwie _ - podkreślił sędzia w uzasadnieniu wyroku.

Brytyjskie media piszą o Łapszynie jako o _ zdolnym inżynierze _ oraz _ bardzo groźnym prawicowym ekstremiście _. Według zastępcy komisarza policji regionu West Midlands, Shauna Edwardsa, Łapszyn był samoukiem, działał na własną rękę, nie miał zahamowań i chciał rozpętać konflikt na tle rasowym.

Czytaj więcej w Money.pl
Muzułmanie w Wielkiej Brytanii. Policja ostrzega przed atakami Ostrzeżenie takie otrzymało co najmniej czterech intelektualistów muzułmańskich - podała w piątek AFP. Wszyscy wypowiadali się krytycznie na temat ekstremizmu religijnego.
Al Szabab grozi umiarkowanym muzułmanom W godzinnym filmie, nakręconym przez somalijskich islamistów z organizacji al Szabab, padają niedwuznaczne wezwania do ukarania odstępców.
Wielkie polowanie na muzułmanów w Rosji Operacja jest konsekwencją pojawienia się na portalach społecznościowych stron radykalnej wspólnoty nazywającej siebie Petersburskim Dżamaatem.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)