Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zabiorą resortowi pracy, żeby mieć na żłobki?

0
Podziel się:

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego proponuje, by przesunąć 200 milionów złotych dotacji unijnych.

Zabiorą resortowi pracy, żeby mieć na żłobki?
(damircudic/iStockphoto)
bEKVpWDF

Ministerstwo rozwoju regionalnego chce przeznaczyć część unijnych funduszy na finansowanie żłobków. Uchwalona niedawno ustawa żłobkowa nie gwarantuje bowiem przyznawania im środków finansowych.

Zakładanie żłobków jest teraz prostsze, ponieważ nie są już one zakładami opieki zdrowotnej. Zapewniła to ustawa żłobkowa, która obowiązuje od 4 kwietnia. Nie zawiera ona jednak żadnych zachęt finansowych do tworzenia nowych placówek, a bez tego gminy będą mieć problemy z ich otwieraniem. Samorządy mogą otrzymać dofinansowanie tylko z rządowego programu Maluch. Jego roczny budżet to 40 milionów złotych. Ponadto pieniądze są tylko na uruchomienie nowej placówki, a za jej utrzymanie i tak musi zapłacić gmina, pisze _ Dziennik Gazeta Prawna _.

Rozwiązaniem tego problemu mogą być fundusze europejskie. W projektach finansowanych przez Unię, można takie placówki nie tylko tworzyć, ale także finansować przez pewien czas ich utrzymanie. Dodatkowe pieniądze na ten cel znalazła minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska. Chce je wygospodarować z unijnych projektów Ministerstwa Pracy. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego proponuje, by przesunąć 200 milionów złotych na tworzenie i funkcjonowanie żłobków z niezakontraktowanych jeszcze projektów resortu pracy.

bEKVpWDH

Zmiana nie będzie wymagała zgody Komisji Europejskiej, więc będzie jej można dokonać jeszcze w tym roku. Wtedy pieniądze byłyby dostępne od przyszłego roku. Na zmianę ich przeznaczenia musi się jednak zgodzić Ministerstwo Pracy. Jego rzeczniczka Bożena Diaby mówi, że to interesująca propozycja i zapewnia, że jej resort będzie przekazywał w miarę możliwości dodatkowe środki z funduszy europejskich na zakładanie żłobków. Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zapaść jesienią.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/180/t86452.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/drozsze;zlobki;minister;tlumaczy;powody,198,0,818630.html) Droższe żłobki. Minister tłumaczy powody Wzrost opłat za żłobki to efekt m.in. wzrostu cen towarów i usług - oceniła Jolanta Fedak.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/184/t99256.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/do;zlobka;od;20;tygodnia;i;pod;opieke;pedagoga,182,0,776630.html) Do żłobka od 20. tygodnia i pod opiekę pedagoga Bronisław Komorowski podpisał ustawę żłobkową i zainaugurował konferencję na ten temat.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/207/t74959.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/fedak;ustawa;zlobkowa;potrzebna;jak;najszybciej,2,0,675330.html) Fedak: Ustawa żłobkowa potrzebna jak najszybciej Może ona wejść w życie w 2011 roku. Będzie łatwiej założyć żłobek. Dziećmi będą mogły też zajmować się nianie samorządowe.
bEKVpWEi
KOMENTARZE
(0)