Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zaatakował nożem i bombą. Rusza proces

0
Podziel się:

10 stycznia ma ruszyć proces w sprawie głośnego zabójstwa w wydawnictwie
Magnum-X z 2012 r. Prezes wydawnictwa Cezary S. zdetonował ładunek pirotechniczny; zaatakował też
nożem wiceprezesa Krzysztofa Zalewskiego, który zmarł od ran.

Zaatakował nożem i bombą. Rusza proces
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

Proces dotyczy zbrodni w wydawnictwie Magnum-X z 2012 r. Prezes wydawnictwa Cezary S. zdetonował ładunek pirotechniczny; zaatakował też wiceprezesa Krzysztofa Zalewskiego, który zmarł od ran.

Proces będzie się toczył przed Sądem Okręgowym Warszawa-Praga. Cezaremu S,. który przebywa w areszcie, grozi dożywocie.

Do zbrodni doszło 10 grudnia 2012 r. w biurowcu na warszawskim Grochowie, w siedzibie spółki Magnum-X - wydawcy czasopism poświęconych tematyce wojskowej. Od ran zadanych nożem zginął tam Krzysztof Zalewski, wiceprezes wydawnictwa i ekspert lotniczy. Ciosy zadał 48-letni prezes wydawnictwa Cezary S. Zanim zaatakował nożem Zalewskiego, zdetonował ładunek pirotechniczny. W wyniku eksplozji ucierpiały trzy osoby: sprawca, Zalewski oraz jeszcze jeden mężczyzna z zarządu.

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga postawiła S. zarzut zabójstwa i usiłowania drugiego zabójstwa. Wcześniej w stanie krytycznym trafił do szpitala; detonacja oderwała mu rękę i ciężko raniła w brzuch. Sąd zastosował wobec niego areszt na specjalnej sesji wyjazdowej w szpitalu. Po wysłuchaniu opinii biegłego lekarza sąd zdecydował, że Cezary S. może przebywać w więziennym szpitalu.

Podejrzany nie przyznał się do zarzutów i złożył wyjaśnienia - jak podawała prokuratura - sprzeczne z zebranym materiałem. Twierdził, że Zalewski zaatakował go jako pierwszy, a on tylko się bronił. Z ustaleń śledztwa wynika, że w siedzibie wydawnictwa odbywało się spotkanie zarządu, podczas którego doszło do nieporozumienia m.in. na tle rozliczeń finansowych. Zdaniem prokuratury to właśnie stanowiło tło zabójstwa. Postępowanie dotyczyło też nielegalnego posiadania materiałów wybuchowych, broni i amunicji przez pracownika spółki.

Spółka Magnum-X wydaje magazyny poświęcone tematyce wojskowej, m.in.: "Nowa Technika Wojskowa", "Lotnictwo", "Morze, Statki i Okręty", "Strzał" i "Poligon". Krzysztof Zalewski w mediach, głównie prawicowych, występował jako ekspert w materiałach dotyczących katastrofy smoleńskiej (śledztwo nie ustaliło żadnych związków między jego śmiercią a wypowiedziami na ten temat). W 2011 r. bez sukcesu startował do Sejmu z listy PiS w Warszawie.

Czytaj więcej w Money.pl
Wraca głośna sprawa prywatyzacji PZU Prokuratura zarzuca byłemu ministrowi skarbu Emilowi Wąsaczowi, niedopełnienie obowiązków przy sprzedaży spółki.
Procesy Chodorkowskiego zostaną powtórzone? Rosyjski Sąd Najwyższy ogłosił rewizję dwóch spraw byłego oligarchy.
Zdrada stanu? Były prezydent zaprzecza Pervez Musharraf, którego proces o zdradę stanu rozpocznie się w przyszłym tygodniu, oświadczył w opublikowanym dzisiaj wywiadzie, że wszystkie stawiane mu zarzuty są bezpodstawne.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)