Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
trybunał konstytucyjny
13.06.2011 18:27

Wywłaszczeni w PRL bliżej odszkodowań

Wszyscy właściciele nieruchomości, przejętych przez państwo na mocy dekretu Bieruta z 1945 roku, powinni mieć prawo do odszkodowań - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jacek Turczyk)

Wszyscy właściciele nieruchomości, przejętych przez państwo na mocy dekretu Bieruta z 1945 roku, powinni mieć prawo do odszkodowań. Tak orzekł Trybunał Konstytucyjny, który uznał przepis ustawy o gospodarce nieruchomościami za niezgodny z konstytucją.

Trybunał nakazał parlamentarzystom zmianę przepisu. Sędziowie nie określili jednak, w jakim czasie Sejm ma się tym zająć. Przepis ustawy o gospodarce nieruchomościami nakazuje wypłatę odszkodowania tylko za odebrane gospodarstwo rolne lub dom jednorodzinny z działką.

Dwaj spadkobiercy dawnego właściciela kamienicy wielorodzinnej i działki w Warszawie zaskarżyli jednak brak zapisu, mówiącego o nieruchomości wielorodzinnej. Jak powiedział po rozprawie dziennikarzom wiceprezydent Warszawy Andrzej Jakubiak, wyrok trybunału nie zmienia sytuacji miasta.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI WICEPREZYDENTA STOLICY:

Pełnomocnik strony skarżącej powiedział dziennikarzom, że sprawa była trudna, a on sam jest zadowolony z orzeczenia trybunału. Mecenas Krzysztof Sokołowski wyraził jednak nadzieję, że posłowie wezmą sobie do serca dzisiejszą decyzję i szybko uregulują przepisy.

POSŁUCHAJ OPINII PRAWNIKA:

Dawni właściciele domów jednorodzinnych i gospodarstw rolnych, przejętych przez państwo na mocy dekretu Bieruta z 1945 roku, dalej będą mogli dochodzić roszczeń odszkodowawczych, mimo że przepis został uznany za niezgodny z konstytucją.
Warszawa wypłaciła około 20 procent odszkodowań, żądanych przez dawnych właścicieli lub ich spadkobierców.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/233/t141801.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/pjn;chce;cofniecia;zmian;w;ofe;pis;na;nie,174,0,850094.html) PJN chce cofnięcia zmian w OFE. PiS na nie Partia chce przekonać posłów innych ugrupowań, by poparli jej wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, w sprawie ostatnich zmian w systemie emerytalnym.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/107/t141419.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/jest;wyrok;w;sprawie;majatku;kosciola,2,0,847106.html) Jest wyrok w sprawie majątku kościoła Za niezgodny z konstytucją sędziowie trybunału uznali jeden artykuł ustawy o kościelnej Komisji Majątkowej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/211/t45779.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/komisja;majatkowa;w;trybunale;wyrok;juz;dzis,191,0,847039.html) Komisja Majątkowa w Trybunale. Wyrok już dziś? TK ma rozstrzygnąć, czy zwrot mienia kościoła odbywał się zgodnie z konstytucją.
Tagi: trybunał konstytucyjny, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz