Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wegry
22.04.2011 17:45

Wywieźli Romów pod Budapeszt. Przez prawicę

Czerwony Krzyż ewakuował do ośrodka wypoczynkowego pod Budapesztem kilkuset Romów z powodu mityngu prawicowo-radykalnego stowarzyszenia Vederoe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Około 300 kobiet i dzieci z romskiego osiedla w miejscowości Gyoengyoespata w północnych Węgrzech zostało ewakuowanych przez Czerwony Krzyż do ośrodka wypoczynkowego pod Budapesztem w obawie przed spodziewanymi ekscesami prawicowych radykałów.

Gyoengyoespata leży na południowym przedpolu gór Matra. W ciągu wielkanocnego weekendu ma tam się odbyć poświęcony szkoleniu wojskowemu mityng prawicowo-radykalnego stowarzyszenia Vederoe (Siła Ochonna) na zakupionym przez nie wcześniej wielohektarowym terenie.

Jak podała austriacka agencja APA, od uczestników mityngu żąda się przybycia w mundurach i z bronią na pociski gumowe. W Gyoengyoespata znajduje się obecnie ponad stu policjantów, a droga, która łączy należącą do Vederoe nieruchomość z osiedlem romskim, została przez policję zablokowana.

Według węgierskiej agencji MTI, o ewakuację romskich kobiet i dzieci zwróciła się we wtorek do Czerwonego Krzyża organizacja obywatelska z Gyoengyoespata. Pięć autobusów przewiozło ewakuowanych do znajdującego się na obrzeżach Budapesztu ośrodka wypoczynkowego Csilleberc, który za czasów komunistycznych był jednym z najbardziej znanych węgierskich obozów pionierskich.

Dyrektor generalny Węgierskiego Czerwonego Krzyża Erik Selymes oświadczył, że nie wiadomo, jak długo Romowie pozostaną w Csilleberc. Komenda policji komitatu Heves, w którym leży Gyoengyoespata, poinformowała, że nie powiadomiono jej o akcji ewakuacyjnej i dlatego w niej nie uczestniczyła.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/147/t136339.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rzad;orbana;bez;zmian;wybory;w;terminie,141,0,802445.html) Rząd Orbana bez zmian. Wybory w terminie Nikt z rządu nie wyleci - mówi w mediach rzecznik premiera Węgier Viktora Orbana.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/60/t46908.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wegrzy;osadza;grupe;ekstremistow,240,0,787440.html) Węgrzy osądzą grupę ekstremistów Przed sądem stanie 17 zamachowców, którzy atakowali węgierskich parlamentarzystów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/58/t96058.jpg ) ] (http://manager.money.pl/styl/media/artykul/wegry;bronia;swojej;ustawy;medialnej,80,0,763472.html) Węgry bronią swojej ustawy medialnej Rząd Victora Orbana twierdzi, że kontrowersyjna ustawa jest zgodna z prawem UE.
Tagi: wegry, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz