Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wysoki dygnitarz usunięty z urzędu po oskarżeniach o korupcję

0
Podziel się:

W trakcie śledztwa wyszło na jaw, że Liu brał łapówki i nadużywał swojej władzy - oświadczyła partyjna agencja antykorupcyjna.

Wysoki dygnitarz usunięty z urzędu po oskarżeniach o korupcję
(Xinhua/Photoshot/REPORTER)

Wicedyrektor Narodowej Komisji Rozwoju i Reform (chińskiej agencji planowania) Liu Tienan został pozbawiony stanowiska i wydalony z Komunistycznej Partii Chin (KPCh) w związku z aferą korupcyjną, którą ujawnił dziennikarz.

W trakcie śledztwa wyszło na jaw, że Liu brał łapówki i nadużywał swojej władzy - oświadczyła w czwartek partyjna agencja antykorupcyjna.

Komisja dyscyplinarna partii podała do wiadomości tego samego dnia, że dokona konfiskaty _ bezprawnie nabytego mienia _ i przekaże sprawę prokuraturze. W oficjalnym oświadczeniu można przeczytać, iż Liu _ wykorzystywał swoją pozycję; zarówno on, jak i jego rodzina przyjmowali ogromne łapówki _.

Sprawa Liu Tienana stanowi w Chinach precedens, ponieważ występki urzędnika jako pierwszy w grudniu ub.r. na swoim mikroblogu nagłośnił Luo Changping, zastępca redaktora naczelnego magazynu _ Caijing _. Dziennikarz oskarżył polityka o utrzymywanie podejrzanych kontaktów z biznesmenami oraz pośredniczenie w udzielaniu ryzykownych kredytów.

- _ Liu Tienan jest najwyższym urzędnikiem państwowym, który został ukarany po oskarżeniach zamieszczonych przez kogoś w internecie. Ta sprawa stanowi przełom i będziemy obserwowali coraz więcej tego typu przypadków _ - zauważył politolog z Chińskiej Akademii Nauk Społecznych w Pekinie Liu Shanying. Dodał, że władze muszą dostosowywać się do oczekiwań opinii publicznej, jeśli zarzuty zamieszczone w sieci nabierają odpowiednio dużego rozgłosu.

Choć chińscy oficjele dosyć często deklarują, że rozprawią się z szerzącą się w strukturach władzy korupcją, partia komunistyczna wolałaby w pełni kontrolować ten proces, by opinia publiczna nie poznała nieprzyzwoitych szczegółów nadużyć.

Walka z korupcją nabrała szczególnego znaczenia w kraju, odkąd w marcu urząd prezydenta Chin objął Xi Jinping. Polityk wielokrotnie obiecywał wykorzenienie procederu w łonie partii, której wizerunek osłabił skandal związany z żoną Bo Xilaia, uważanego za jednego z czołowych kandydatów do Stałego Komitetu Biura Politycznego KC KPCh, czyli do ścisłego kierownictwa chińskiego. Na skutek skandalu Bo wydalono z partii. Przywódca Chin jest zdania, że korupcja zagraża przyszłości państwa oraz samej KPCh.

Jak jednak ocenia Reuters, bez niezależnego sądownictwa walka z korupcją niemal na pewno spełznie na niczym, zwłaszcza że partia, choć obsesyjnie dąży do kontroli wszystkiego, nie wysyła żadnych sygnałów świadczących o zamiarze przeprowadzenia reformy aparatu sprawiedliwości.

Czytaj więcej w Money.pl
Obiecują, że teraz będą "czyści jak łza" Szef komunistycznej partii Xi Jinping ogłosił powołanie nowego organu do walki z nadużyciami.
Chiny zapowiadają walkę z korupcją Prezydent Chin Hu Jintao wezwał do walki z korupcją w szeregach władzy.
Szef policji przyznał się. Grozi mu kara śmierci Proces Wanga Lijuna - byłego szefa policji w Chongqingu związanego ze skandalem wokół polityka Bo Xilaia - zakończył się.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)