Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wyrzucili Tymoszenko z sali sądowej

0
Podziel się

Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko została usunięta z sali sądowej podczas własnego procesu, odbywającego się w związku z oskarżeniem o nadużycie władzy w okresie, gdy stała na czele rządu.

Wyrzucili Tymoszenko z sali sądowej
(public domain/Wikipedia)
bEiUXAGd

Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko została usunięta z sali sądowej podczas własnego procesu, odbywającego się w związku z oskarżeniem o nadużycie władzy w okresie, gdy stała na czele rządu.

Decyzję o wydaleniu oskarżonej z sali posiedzeń na jeden dzień podjął sędzia, który uznał, że Tymoszenko go obraziła. Wcześniej była premier powiedziała, że prowadzący rozprawę sędzia Rodion Kiriejew jest _ nieludzki _.

Utarczka między Tymoszenko a Kiriejewem nastąpiła po tym, gdy sędzia wydał zakaz fotografowania i filmowania procesu.

bEiUXAGf

Jeden z obecnych na sali sądowej deputowanych parlamentarnego Bloku Julii Tymoszenko, Jewhen Susłow, zareagował na decyzję sędziego, mówiąc, że jest mu _ wstyd, iż na Ukrainie dochodzi do takich rzeczy _. Kiriejew poprosił wtedy posła o opuszczenie sądu, a gdy ten nie posłuchał, sędzia wezwał milicję. Starając się usunąć deputowanego milicjanci i funkcjonariusze szturchali i popychali obecnych w sądzie ludzi, w tym dziennikarzy.

_ - Jest pan nieludzki! Właśnie w tej chwili, wraz z administracją prezydenta (Wiktora Janukowycza), nasłał pan na bezbronnych ludzi uzbrojonych po zęby milicjantów! _ - zareagowała Tymoszenko.

Po usunięciu byłej premier z sali posiedzeń sędzia kontynuował rozprawę bez oskarżonej. Tymoszenko oskarżona jest o nadużycia przy zawieraniu kontraktów gazowych z Rosją w 2009 r. Zdaniem obecnych władz w Kijowie, umowy te są dla Ukrainy niekorzystne i naraziły skarb państwa na ogromne straty.

W 2008 roku Ukraina płaciła 179,5 USD za 1000 metrów sześciennych rosyjskiego gazu. Po rosyjsko-ukraińskim konflikcie gazowym na przełomie 2008 i 2009 roku Tymoszenko uzgodniła z premierem Rosji Władimirem Putinem, że cena błękitnego paliwa dla Ukrainy wyniesie 450 dolarów za 1000 metrów sześciennych. Umowa ta pozwoliła zakończyć konflikt, w wyniku którego brak gazu stał się odczuwalny w państwach Unii Europejskiej, w tym w Polsce.

bEiUXAGl

Tymoszenko uważa, że działania władz mają podłoże polityczne, a ich celem jest zniszczenie opozycji. W związku ze śledztwami, prowadzonymi przeciwko byłej szefowej rządu, od grudnia ubiegłego roku obowiązuje ją zakaz opuszczania Kijowa.

Prokuratura Generalna Ukrainy zajęła też część mienia opozycyjnej polityk, a wczoraj Służba Bezpieczeństwa tego kraju wszczęła śledztwo w sprawie próby przywłaszczenia 405 milionów dolarów z państwowej kasy, czego miała dopuścić się w latach 90. firma byłej premier Zjednoczone Systemy Energetyczne, nie realizując zobowiązań wobec Ministerstwa Obrony Rosji.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/51/t75827.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ukraina;byla;premier;stanie;przed;sadem,40,0,860712.html) Ukraina: Była premier stanie przed sądem W najbliższą środę Julia Tymoszenko usłyszy zarzuty nadużycia władzy. W razie uznania jej za winną, byłej premier grozi kara co najmniej 7 lat więzienia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/13/t148749.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/proces;tymoszenko;znowu;odroczony,204,0,865740.html) Proces Tymoszenko znowu odroczony Sąd rejonowy w Kijowie po raz kolejny odroczył proces byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko, której zarzuca się nadużycia przy zawieraniu kontraktów gazowych z Rosją w 2009 roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/153/t83097.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/tymoszenko;przed;sadem;to;farsa;i;cyrk,176,0,860080.html) Tymoszenko przed sądem."To farsa i cyrk" Zdaniem byłej premier sędzia jest częścią systemu represji politycznych przeprowadzanych przez władze.
bEiUXAGG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)