Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bahrajn
27.05.2012 18:16

Wyroki za antypaństwowy spisek w Bahrajnie

Sędziowie uznali, że oskarżeni współpracowali z irańskimi agentami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fractal 00/CC/Flickr)

Sąd w Bahrajnie skazał sześć osób na kary po 15 lat więzienia za udział w spisku mającym na celu obalenie ustroju położonego nad Zatoką Perską królestwa. Dwóch innych oskarżonych otrzymało łagodniejsze wyroki - podała agencja Associated Press.

Sędziowie uznali, że oskarżeni współpracowali z irańskimi agentami.

Jak zauważa AP, zarzuty te są odzwierciedleniem rozpowszechnionej w regionie opinii, jakoby Iran miał związki z kierowanym przez ludność szyicką powstaniem przeciwko sunnickiej dynastii królewskiej w Bahrajnie. Władze w Teheranie dementowały wielokrotnie pogłoski o wsparciu dla demonstracji.

Trzech oskarżonych, w tym syna odsiadującego wyrok więzienia działacza na rzecz praw człowieka Hasana Muszaima, sądzono zaocznie. Dwóm skazanym, którzy otrzymali łagodniejsze wyroki, zaliczono na poczet kary półroczny areszt i wypuszczono na wolność - informuje AP, powołując się na ich adwokata.

Podczas demonstracji w Bahrajnie, zainspirowanych 15 miesięcy temu arabską wiosną, śmierć poniosło 50 osób. Władze kraju do stłumienia protestów wezwały na pomoc wojsko i policję sunnickich krajów Zatoki Perskiej: Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Władze Bahrajnu oskarżały Iran o udzielanie pomocy protestującym, jednak nie znaleziono na to żadnych dowodów - pisze Associated Press.

Szyici, którzy stanowią ok. 70 proc. ludności Bahrajnu, skarżą się na dyskryminację polityczną i gospodarczą. Władze temu zaprzeczają i twierdzą, że wielu szyitów zajmuje wysokie stanowiska państwowe.

Czytaj więcej w Money.pl
Jak się wyszumią, to może F1 wystartuje Na ulicach stolicy Bahrajnu - Manamy, dziesiątki tysięcy antyrządowych demonstrantów domagały się dopuszczenia do rządów.
Gaz łzawiący i granaty w rocznicę protestu Policja brutalnie rozpędziła setki demonstrantów, którzy usiłowali dotrzeć na Plac Perłowy w stolicy kraju Manamie.
Iran oburzony: Absurdalne i nieuzasadnione Stosunki między Iranem i Bahrajnem pogorszyły się od zdławienia w Bahrajnie ruchu protestacyjnego środowisk szyickich.
Tagi: bahrajn, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz