Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Anna Frankowska
|

Wyrok zablokuje drogę do parlamentu

0
Podziel się:

Osoba skazana nie może ubiegać się o mandat. Od dziś obowiązują zmiany w konstytucji.

Wyrok zablokuje drogę do parlamentu
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Osoba skazana prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne nie może ubiegać się o mandat posła lub senatora. Od dziś obowiązują zmiany w konstytucji, które w kwietniu przegłosował Sejm.

Chodzi o przestępstwa ścigane z oskarżenia publicznego. Przykładowo do Sejmu lub Senatu nie będą mogły kandydować osoby, które zostały skazane na więzienie za kradzież, włamanie, rozbój czy przestępstwo karno-skarbowe. Drogę do parlamentu zamykają także korupcja, oszustwo, przestępstwa przeciwko zdrowiu czy życiu.

Nowe przepisy nie wykluczają osób, które zostały skazane za przestepstwo z oskarżenia prywantego. Chodzi o sytuacje częste w polityce, gdy sąd cywilny zajmuje się tzw. naruszeniem dobór osobistych. Zasiadania w ławach parlamentarnych nie wyklucza też kara grzwyny czy ograniczenia wolności.

Zakaz kandydowania nie dotyczy osób, które zostały skazane za przestępstwo nieumyślne, np. spowodowanie wypadku samochodowego. Prawo biernego wyboru do Sejmu lub Senatu odzyskają też osoby, których wyrok uległ zatarciu i zostaną wykreślone z Krajowego Rejestru Karnego.

Czytaj w Money.pl
*Wyrok zablokuje drogę do Sejmu. Do rządu już nie * Posłem nie zostanie osoba skazana na więzienie np. za rozbój czy kradzież. Ale ta sama osoba bez problemu może zasiąść w fotelu premiera lub ministra. Czytaj w Money.pl
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)