Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
stan wojenny
13.01.2012 07:12

Wyrok za stan wojenny symboliczny

Sąd Okręgowy w Warszawie uznał wczoraj, że stan wojenny w Polsce nielegalnie wprowadziła grupa przestępcza pod kierunkiem Wojciecha Jaruzelskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

_ Przełomowe w procesie autorów stanu wojennego jest to, że zapadł wyrok. Nielegalność stanu wojennego nie budziła wątpliwości _ - uważa konstytucjonalista z Uniwersytetu Wrocławskiego dr Ryszard Balicki.

Sąd Okręgowy w Warszawie uznał wczoraj, że stan wojenny w Polsce nielegalnie wprowadziła grupa przestępcza pod kierunkiem Wojciecha Jaruzelskiego (jego sprawa została wyłączona do odrębnego postępowania), aby utrzymać swoją pozycję w hierarchii partii i państwa. Na karę dwóch lat więzienia w zawieszeniu skazał byłego szefa MSW Czesława Kiszczaka. Były pierwszy sekretarz KC PZPR Stanisław Kania został uniewinniony.

_ - Co do nielegalności stanu wojennego, to jeśli chodzi o prawo konstytucyjne, wielkich możliwości nie było. Zgodnie z ówczesnym prawem nie można było wprowadzić stanu wojennego _ - powiedział Balicki.

_ Przełomowe jest to, że orzeczenie zapadło, że sąd Rzeczypospolitej po raz pierwszy stwierdził winę osób odpowiadających za wprowadzenie stanu wojennego _ - dodał konstytucjonalista. Jego zdaniem _ byliśmy to winni jako III RP tym, którzy poświęcili życie i zdrowie; szkoda, że stało się to tak późno _.

Opinie podzielone. Od PiS-u do SLDTakże były prezydent Lech Wałęsa powiedział, że pocieszającym jest to, że proces ws. stanu wojennego kończy się i _ idziemy dalej _. Jego zdaniem sprawiedliwości nie da się dziś do końca osiągnąć i nie chodzi o karanie, ale o wyciągnięcie wniosków na przyszłość.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/191/m131263.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pis;wyrok;na;kanie;i;kiszczaka;jest;smieszny,4,0,1006340.html) *PiS: Wyrok na Kanię i Kiszczaka jest śmieszny * Poseł Girzyński nazwał skazanie gen. Czesława Kiszczaka _ małą satysfakcją _.

Były prezydent powiedział w TVN24, że widać po tym procesie, _ jak wiele rzeczy w Polsce musimy uporządkować i szybko zamykać; bo to powoduje takie zachowanie jak Adama Słomki, lekceważenie prawa, sądu, zamienia się w anarchię i dlatego też pocieszające jest to, że sprawa się kończy, zamyka i idziemy dalej. A tak do końca sprawiedliwości nie da się osiągnąć, możemy zacząć od Grunwaldu 1410, tam też są rzeczy nie wyjaśnione do końca. _

Innego zdania są posłowie PiS. Zbigniew Girzyński uważa, że_ : zasmucające jest, że inni autorzy stanu wojennego zostali dzisiaj uniewinnieni. Nie powinno być tak, że pan Stanisław Kania wchodzi na salę rozpraw i mówi, że jest dumny z tego co robił i że dzisiaj uczyniłby tak samo. Ktoś, kto był wśród tych, którzy wprowadzali stan wojenny nie powinien być z tego dumny _.

Girzyński zwrócił się do szefów MON i MSW o wystąpienie do prezydenta o rychłe zdegradowanie ze stopni generalskich Kiszczaka i Jaruzelskiego. _ - Jest rzeczą niedopuszczalną, aby byli kiedyś chowani w mundurach polskich generałów _ - zaznaczył.

Z kolei posłanka Iwona Arent powiedziała na konferencji prasowej, że _ ten wyrok jest śmieszny _. _ Tysiące ludzi, których życie zostało złamane, którzy mają dzisiaj po tysiąc złotych emerytury jest w tym momencie upokorzonych. Ten wyrok jest skandaliczny _ - uważa posłanka PiS.

_ Wyrok sądu jest niewystarczający dla tych, którzy ucierpieli, a surowy dla tych, którzy uważali stan wojenny za konieczność dziejową _ - ocenił natomiast były premier Józef Oleksy (SLD). Zapowiedź wniesienia apelacji przez IPN nazwał zajadłą uporczywością.

Pytany, czy wyrok sądu go satysfakcjonuje, Oleksy odparł: - _ Nie podchodzę do tego z punktu widzenia satysfakcji, bo jakaż tu może być satysfakcja? Dla tych, którzy ucierpieli, będzie to niewystarczające. Dla tych, którzy uważali to za konieczność dziejową, będzie to wyrok surowy. Ja podchodzę więc bez uprzedzeń, bez żadnych bilansów historyczno-moralnych. _

Czytaj więcej o wyroku za stan wojenny
Wałęsa: Nie chodzi o karanie. Idziemy dalej Były prezydent Lech Wałęsa powiedział, że pocieszającym jest to, że proces ws. stanu wojennego kończy się i _ idziemy dalej _.
Wyrok na Kiszczaka i Kanię. Jeden winny Poseł Adam Słomka, który wtargnął na salę i krzyczał _ Hańba! _ dostał 14 dni aresztu za zakłócanie przebiegu procesu.
Tagi: stan wojenny, kiszczak, kania, wyrok, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz