Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
euro 2012 w polsce
13.06.2012 17:01

Wyrok WSA: Nie można manifestować w pobliżu Strefy Kibica

Prezydent Warszawy mogła ze względów bezpieczeństwa odmówić organizacji manifestacji w pobliżu Strefy Kibica.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Beata Ratuszniak)

Prezydent Warszawy mogła ze względów bezpieczeństwa odmówić organizacji manifestacji w pobliżu Strefy Kibica - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Chodziło o manifestację 8 czerwca 2012 r., czyli w dzień inauguracji Euro.

WSA rozpatrywał skargę Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ _ Solidarność _ Pracowników Sądownictwa, która złożyła wniosek do prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz o umożliwienie zorganizowania pokojowej manifestacji, połączonej z przemarszem 5 tys. osób głównymi ulicami miasta.

Prezydent miasta odmówiła, argumentując to wysokim prawdopodobieństwem narażenia bezpieczeństwa i zdrowia ludzkiego. W uzasadnieniu przyznała, że NSZZ _ Solidarność _ ma prawo manifestować, jednak nie może się to zbiegać z organizacją innej imprezy masowej, na którą stosowne pozwolenia były wydane wcześniej. Prezydent tłumaczyła, że organizacja wiecu w centrum miasta, gdzie będzie się znajdować Strefa Kibica, gromadząca tłumy zainteresowanych imprezą sportową, jest pomysłem chybionym.

Przed wydaniem decyzji prezydent poprosiła o opinię straż pożarną i policję. Powołując się na ich ekspertyzy, stwierdziła, że zwiększenie liczby ludzi na ulicach centrum miasta z powodu manifestacji negatywnie wpłynie na komunikację i wprowadzi dodatkowe zamieszanie, co może się przyczynić do zakłócenia bezpieczeństwa czy nawet zamieszek.

NSZZ odwołał się od tej decyzji, ale wojewoda utrzymał ją w mocy. Stwierdził, że w tym samym czasie w tym samym miejscu nie mogą się odbywać dwa wydarzenia masowe. Istnieje bowiem uzasadnione prawdopodobieństwo zagrożenia bezpieczeństwa, zdrowia lub życia ludzkiego.

Związek wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Wskazał, że prezydent nie mogła odmówić organizacji zgromadzenia, bo nie ma ku temu racjonalnych przesłanek. Według niego domniemanie wystąpienia naruszeń porządku i bezpieczeństwa nie może być podstawą do odmawiana związkowcom możliwości manifestacji ich konstytucyjnych praw.

W środę WSA oddalił skargę Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ _ Solidarność _ Pracowników Sądownictwa (sygn. VII SA/Wa 1311/12). Sąd podzielił stanowisko prezydent Warszawy, że zorganizowanie manifestacji w czasie inauguracji Euro 2012 i w tym samym miejscu, w którym działa strefa kibica, mogłoby negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo ludzi - co jest podstawą do odmowy organizacji imprezy masowej.

Czytaj więcej w Money.pl
Pierwsza reakcja kibiców po udanym meczu - _ Bawimy się rewelacyjnie. Remis nie jest zawodem _- tak komentują spotkanie polscy kibice.
Strefa Kibica we Wrocławiu. Zamkną ją? Jeśli liczba kibiców na wrocławskim rynku przekroczy 30 tysięcy. To wolontariusze będą odsyłać kibiców do innych Stref Kibica.
Tagi: euro 2012 w polsce, manifestacja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz