Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wyrok WSA: Nie można manifestować w pobliżu Strefy Kibica

0
Podziel się:

Prezydent Warszawy mogła ze względów bezpieczeństwa odmówić organizacji
manifestacji w pobliżu Strefy Kibica.

Wyrok WSA: Nie można manifestować w pobliżu Strefy Kibica
(Beata Ratuszniak)

Prezydent Warszawy mogła ze względów bezpieczeństwa odmówić organizacji manifestacji w pobliżu Strefy Kibica - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Chodziło o manifestację 8 czerwca 2012 r., czyli w dzień inauguracji Euro.

WSA rozpatrywał skargę Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ _ Solidarność _ Pracowników Sądownictwa, która złożyła wniosek do prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz o umożliwienie zorganizowania pokojowej manifestacji, połączonej z przemarszem 5 tys. osób głównymi ulicami miasta.

Prezydent miasta odmówiła, argumentując to wysokim prawdopodobieństwem narażenia bezpieczeństwa i zdrowia ludzkiego. W uzasadnieniu przyznała, że NSZZ _ Solidarność _ ma prawo manifestować, jednak nie może się to zbiegać z organizacją innej imprezy masowej, na którą stosowne pozwolenia były wydane wcześniej. Prezydent tłumaczyła, że organizacja wiecu w centrum miasta, gdzie będzie się znajdować Strefa Kibica, gromadząca tłumy zainteresowanych imprezą sportową, jest pomysłem chybionym.

Przed wydaniem decyzji prezydent poprosiła o opinię straż pożarną i policję. Powołując się na ich ekspertyzy, stwierdziła, że zwiększenie liczby ludzi na ulicach centrum miasta z powodu manifestacji negatywnie wpłynie na komunikację i wprowadzi dodatkowe zamieszanie, co może się przyczynić do zakłócenia bezpieczeństwa czy nawet zamieszek.

NSZZ odwołał się od tej decyzji, ale wojewoda utrzymał ją w mocy. Stwierdził, że w tym samym czasie w tym samym miejscu nie mogą się odbywać dwa wydarzenia masowe. Istnieje bowiem uzasadnione prawdopodobieństwo zagrożenia bezpieczeństwa, zdrowia lub życia ludzkiego.

Związek wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Wskazał, że prezydent nie mogła odmówić organizacji zgromadzenia, bo nie ma ku temu racjonalnych przesłanek. Według niego domniemanie wystąpienia naruszeń porządku i bezpieczeństwa nie może być podstawą do odmawiana związkowcom możliwości manifestacji ich konstytucyjnych praw.

W środę WSA oddalił skargę Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ _ Solidarność _ Pracowników Sądownictwa (sygn. VII SA/Wa 1311/12). Sąd podzielił stanowisko prezydent Warszawy, że zorganizowanie manifestacji w czasie inauguracji Euro 2012 i w tym samym miejscu, w którym działa strefa kibica, mogłoby negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo ludzi - co jest podstawą do odmowy organizacji imprezy masowej.

Czytaj więcej w Money.pl
Pierwsza reakcja kibiców po udanym meczu - _ Bawimy się rewelacyjnie. Remis nie jest zawodem _- tak komentują spotkanie polscy kibice.
Strefa Kibica we Wrocławiu. Zamkną ją? Jeśli liczba kibiców na wrocławskim rynku przekroczy 30 tysięcy. To wolontariusze będą odsyłać kibiców do innych Stref Kibica.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)