Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wyrok w sprawie zabójstwa gen. Papały. Jest pisemne uzasadnienie

0
Podziel się:

Sąd uniewinnił Boguckiego i Słowika, bo uznał, że zebrane dowody były kruchymi, rozrzuconymi ogniwami, które tylko w przekonaniu prokuratora stanowiły w mocny łańcuch.

Wyrok w sprawie zabójstwa gen. Papały. Jest pisemne uzasadnienie
(Mikdam/Dreamstime)
bELadvAl

Warszawski sąd sporządził pisemne uzasadnienie wyroku uniewinniającego Ryszarda Boguckiego i Andrzeja Z., pseudonim Słowik, od zarzutów nakłaniania do zabójstwa generała Marka Papały. Bez uzasadnienia nie można złożyć apelacji, co już wcześniej zapowiadała prokuratura.

Jak dowiedziała się PAP w wydziale prasowym Sądu Okręgowego w Warszawie, właśnie wpłynęło uzasadnienie pisemne wyroku z 31 lipca 2013 r. Będzie ono teraz rozesłane stronom.

W skomplikowanych sprawach sąd może przedłużyć sporządzenie uzasadnienia poza ustawowy termin 14 dni od wyroku. Jest to tylko termin tzw. instrukcyjny, którego przekroczenie nie rodzi skutków prawnych.

bELadvAn

Sąd uniewinnił Boguckiego i Słowika, bo uznał, że zebrane dowody były _ kruchymi, rozrzuconymi ogniwami, które tylko w swoim przekonaniu prokurator zestawił w mocny łańcuch _. Sędzia Paweł Dobosz mówił wtedy, że wyrok nie jest porażką wymiaru sprawiedliwości, tylko porażką organów ścigania i prokuratury, bo nie dostarczyła sądowi wystarczających dowodów.

- _ Sąd nie wie, dlaczego zabito gen. Marka Papałę _ - przyznawał sędzia. Zaznaczył, że nie jest rolą sądu wydawanie wyroków skazujących, bo w tej sprawie taki wyrok byłby niesprawiedliwy.

W trwającym od lutego 2010 r. przed Sądem Okręgowym w Warszawie procesie warszawska prokuratura zażądała 15 lat więzienia dla Boguckiego za obserwowanie miejsca zabójstwa Papały - byłego szefa policji - i bezskuteczne nakłanianie za 30 tys. dolarów gangstera Zbigniewa G. do zabicia b. szefa policji. Wobec _ Słowika _ - oskarżonego o nakłanianie za 40 tys. dolarów płatnego zabójcy Artura Zirajewskiego, ps. Iwan, do zabójstwa Papały - prokuratura wnosiła o 8 lat. Obrońcy i podsądni wnosili o uniewinnienie.

W 2012 r. łódzka prokuratura apelacyjna ujawniła, że - według ustaleń opartych na zeznaniach świadka koronnego Roberta P. - do zabójstwa Papały doszło w wyniku napadu rabunkowego, a sprawcy zamierzali ukraść samochód Papały. Podczas napadu Igor M., ps. Patyk (wcześniej Igor Ł. - zmienił nazwisko) miał oddać śmiertelny strzał do b. szefa policji. Zarzuty zabójstwa usłyszeli _ Patyk _ i Mariusz M. Według warszawskiej prokuratury wersja ta jest _ kompletnie niewiarygodna _.

bELadvAt

To zdumiewające, że w takiej sprawie, jak zabójstwo Papały, dwie prokuratury nie potrafiły współpracować ze sobą - mówił sędzia Dobosz. Jak podkreślił, w procesie wytworzyła się szczególna sytuacja, gdy pozostające poza procesem wątki śledztwa w sprawie śmierci Papały przeniesiono z Warszawy do Łodzi. Wtedy - jak ironizował sędzia - prokurator, mający władzę m.in. polegającą na dostępie do informacji, _ poczuł, jak wielka to władza, gdy od informacji został odcięty i nie mógł nawet weryfikować dowodów, które sam wcześniej przedłożył _. Według sądu warszawscy prokuratorzy dowiadywali się o ustaleniach łódzkich kolegów _ z plotek, z prasy lub tu, na sali sądu _.

Nieżyjący już Zirajewski to niewiarygodny świadek oskarżenia ws. Papały - uznał sąd. Dlatego uniewinnił _ Słowika _, którego _ Iwan _ obciążał. Zeznania _ Iwana _ są podstawą zarzutu zlecenia zabójstwa Papały, jaki w łódzkim śledztwie nadal ma polonijny biznesmen z USA Edward Mazur. Jego ekstradycji do Polski odmówił w 2007 r. sąd w Chicago, uznając zeznania _ Iwana _ za niewiarygodne. Pod koniec ubiegłego roku łódzka prokuratura wycofała międzynarodowy list gończy wobec niego.

Po wyroku oskarżający w sprawie prok. Jerzy Mierzewski z Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie zapowiedział apelację. - _ Z kilkoma tezami, które sąd ogłaszał, nie zgadzam się osobiście i będziemy próbowali na tej podstawie podważyć wyrok _ - powiedział. Obrońcy ocenili, że uniewinnienie było jedynym możliwym wyrokiem. Tylko komisja śledcza jest w stanie zbadać skalę naruszeń i patologii w sprawie wyjaśniania zabójstwa Papały - oceniła broniąca Boguckiego mec. Marta Smołka.

25 czerwca 1998 r. Papała został zastrzelony w Warszawie w samochodzie przed blokiem, w którym mieszkał. W toku śledztwa rozpatrywano kilkanaście wersji, przeprowadzono kilkaset przesłuchań świadków. Sprawę prowadziła najpierw Prokuratura Apelacyjna w Warszawie. W 2009 r. śledztwo przekazano prokuraturze w Łodzi. Jest ono przedłużone do końca kwietnia.

bELadvAu
Czytaj więcej w Money.pl
Zabójstwo Papały. Areszt utrzymany Sąd Apelacyjny w Łodzi nie uwzględnił zażalenia Igora M. oraz Mariusza M. na areszt i utrzymał decyzję o jego zastosowaniu.
Chce komisji śledczej ws. zabójstwa Papały. Wysokość odszkodowania podyktowana jest skalą nieprawidłowości, których dopuściły się organa ścigania i związanych z tym krzywd wyrządzonych Ryszardowi Boguckiemu.
Zabójcy Papały posiedzą dłużej w więzieniu Do zabójstwa gen. Papały doszło w wyniku napadu rabunkowego z użyciem broni palnej, a sprawcy zamierzali ukraść samochód daewoo espero, należący do byłego szefa policji.
bELadvAO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)