Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wyrok Trybunału w sprawie Katynia

0
Podziel się:

Zapadł ważny wyrok Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Wyrok Trybunału w sprawie Katynia
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Rosja dopuściła się nieludzkiego traktowania wobec krewnych zamordowanych w Katyniu w 1940 roku. Tak orzekł Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Zadowolenia z wyroku nie kryją minister sprawiedliwości Jarosław Gowin i prokurator generalny Andrzej Seremet.

Aktualizacja: 14:01

Sędziowie zarzucili też Rosji brak współpracy z Trybunałem podczas procesu. Ponadto, w związku z brakiem wymaganych dokumentów, stwierdzili, że nie mogą ocenić, czy Moskwa naruszyła artykuł 2. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, który dotyczy prawa do życia i nakazuje wszczęcie pełnego postępowania wyjaśniającego.

Trybunał przyznał w zdecydowanej większości rację rodzinom polskich oficerów zamordowanych w Katyniu. Uznał, że Rosja nieludzko traktowała krewnych domagających się rzetelnego śledztwa w sprawie zbrodni katyńskiej. Chodzi o utajnienie dokumentów ze śledztwa, niewskazanie miejsca pochówku i negowanie mordu w Katyniu jako faktu historycznego.

Trybunał uznał ponadto, że masowy mord dokonany na polskich więźniach można traktować jako zbrodnię wojenną. W pierwszych komentarzach, zarówno rodziny ofiar, jak i obrońcy, oraz przedstawiciele polskiego rządu, który poparł skargę, mówili, że są zadowoleni z orzeczenia, bo przyznał im rację w dwóch zarzutach na trzy, które rozpatrywał Trybunał. Ich zdaniem, teraz, w kolejnej instancji.

Wielka Izba Trybunału powinna zająć się rzetelnością postępowania przez Rosją podczas śledztwa i naruszeniem artykułu 2.Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Dlatego przedstawiciele rodzin ofiar zdecydowali, że zwrócą się o rozpatrzenie skargi przez Wielką Izbę.

_ - Jest za wcześnie na komentarze, będziemy analizować uzasadnienie. Czuję się usatysfakcjonowany, że istotna cześć zarzutów została przez Trybunał uznana _ - stwierdził po ogłoszeniu wyroku minister sprawiedliwości, Jarosław Gowin.

Z kolei prokurator generalny, Andrzej Seremet, mówił na gorąco: _ Z całą pewnością ten wyrok - na ile go rozumiem z tej krótkiej treści, przeczytałem go w sposób taki błyskawiczny, spontaniczny - daje pewną satysfakcję ofiarom, które dochodzą swoich praw. Myślę, że jest to pierwszy krok na tej drodze i że na tym się nie skończy _.

Rodziny uważają, że to był sukcesIzabella Sariusz-Skąpska uważa, że część orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu można uznać za sukces rodzin katyńskich, które złożyły skargę. Prezes Federacji Rodzin Katyńskich w rozmowie z IAR zaznaczyła, że ważne jest to, iż na tym poziomie zaczęto w ogóle mówić o Katyniu.

- _ Już sam fakt, że doszło do wyroku to jest sukces. A to, że w drugiej części sędziowie mówią, że nie można ocenić śledztwa, to dlatego, że Rosjanie nie przekazali dokumentów. No trudno, by jakiś sędzia wydał wyrok na temat czegoś, czego istnienia nie jest pewien _ - mówi Sariusz-Skąpska.

Dziwi się ona też, że Rosja jest zadowolona z wyroku Trybunału. - _ Ja nie rozumiem z czego są zadowoleni. Może z tego, że Trybunał nie ma żadnej możliwości wydobycia od Rosjan dokumentów, no bo niby jak? _ - pyta.

Rosjanie też zadowoleniMinisterstwo Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej oświadczyło, że na razie nie widzi podstaw do zaskarżenia wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu w sprawie Katynia. _ - Orzeczenie odpowiada interesom naszego kraju _ - oznajmił resort sprawiedliwości FR.

Wcześniej doradca przedstawicielstwa Rosji przy Radzie Europy Władisław Jermakow powiedział, że strona rosyjska jest raczej usatysfakcjonowana z wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Zastrzegł jednak, że jest za wcześnie, by wyciągać ostateczne wnioski.

Czytaj więcej o wyroku w sprawie Katynia
Wyrok Trybunału: Rosja poniżała krewnych ofiar Europejski Trybunał Praw Człowieka z siedzibą w Strasburgu ogłosił wyrok w sprawie Katynia.
Jest duża szansa, że dziś pokonamy Rosję w sądzie Trybunał w Strasburgu orzeknie dziś, czy Rosja złamała międzynarodowe prawo.
To Strasburg pokaże prawdę o Katyniu W sprawie skargi katyńskiej strasburscy sędziowie najprawdopodobniej podjęli już decyzję, a teraz trwa redakcja wyroku.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)