Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wypożyczanie sprzętu na wakacjach. Uważaj na dowód osobisty

0
Podziel się:

Żądanie pozostawienia dokumentu tożsamości w zastaw na przykład za wypożyczenie sprzętu sportowego jest karalne.

Wypożyczanie sprzętu na wakacjach. Uważaj na dowód osobisty
(WP/Michał Masiak)

Osobie, która chce zatrzymać taki dokument grozi kara do jednego miesiąca ograniczenia wolności i grzywna.

Komendant straży miejskiej w Grudziądzu Jan Przeczewski apeluje o to, aby chronić swoje dane osobowe. Wypożyczając kajak czy rower możemy zaproponować właścicielowi na przykład kaucję, oświadczenie lub spisanie naszych danych osobowych.

Na ten sam problem zwracała również niedawno uwagę Generalna Inspektor Ochrony Danych Osobowych dr Edyta Bielak-Jomaa. - Uczulamy i ostrzegamy przed zagrożeniami dotyczącymi danych osobowych w trakcie wakacji. Naprawdę warto je chronić, wiedzieć, co wolno, czego nie, na co uważać - powiedziała.

GIODO przypomina również m.in., że pracownicy wypożyczalni sprzętu sportowego nie mogą żądać pozostawienia w zastaw dokumentu potwierdzającego tożsamość, np. dowodu osobistego, prawa jazdy albo legitymacji szkolnej lub studenckiej.

- Skończył się okres pobierania dokumentów za sprzęt zimowy - narty i łyżwy, zaczął za sprzęt letni - kajak i wiosło. Już wpływają do nas skargi w związku z takimi sytuacjami - przyznaje z kolei zastępca GIODO Andrzej Lewiński.

Zatrzymywanie czyjegoś dowodu osobistego, zgodnie z ustawą o dowodach osobistych, stanowi wykroczenie, które jest zagrożone karą ograniczenia wolności do miesiąca albo karą grzywny. W myśl przepisów, do zatrzymania prawa jazdy lub dowodu rejestracyjnego uprawnione są jedynie wyznaczone podmioty, np. policja, i to tylko w ściśle określonych sytuacjach.

wiadomości
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)