Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wyniki wyborów samorządowych. SLD największym przegranym

0
Podziel się:

Wyniki wyborów kwestionuje PiS. Prezes partii Jarosław Kaczyński zapowiedział już na 13 grudnia demonstrację w sprawie liczenia głosów.

Wyniki wyborów samorządowych. SLD największym przegranym
(Money.pl)
bFghwLAl

Trzech wygranych i jeden główny przegrany - tak wyniki wyborów samorządowych komentuje ekspert ds. marketingu politycznego dr hab. Norbert Maliszewski. Prawo i Sprawiedliwość wygrało procentowo, a mandatowo Platforma Obywatelska. Na trzecim miejscu z bardzo dobrym wynikiem Polskie Stronnictwo Ludowe, daleko w tyle pozostało SLD.

_ - Największy sukces odniosło PSL z tego względu, że ma dwa razy więcej mandatów niż w 2010 roku _ - podkreśla Maliszewski. Zdaniem eksperta, Platforma też ma co świętować, bo ma najwięcej mandatów i może współrządzić w 15 województwach. PiS także ma z czego się cieszyć, bo procentowo uzyskał najwięcej głosów w Polsce w tych wyborach. Głównym przegranym - w ocenie Maliszewskiego - jest lewica, ponieważ otrzymała trzy razy mniej mandatów niż 4 lata temu.

Wyniki wyborów kwestionuje PiS. Prezes partii Jarosław Kaczyński zapowiedział już na 13 grudnia demonstrację w sprawie liczenia głosów. Takie działania nie dziwią eksperta zajmującego się zachowaniami politycznymi. Jak podkreśla Maliszewski, PiS-owi zależy, żeby zrobić w Polsce drugie Węgry, a Jarosław Kaczyński chce być drugim Orbanem, który budował swoje poparcie na protestach społecznych. Ekspert tłumaczy, że jest to gra na niską frekwencję w przyszłych wyborach, dlatego, że wyborcy PiS są zmobilizowani.
_ _

bFghwLAn

_ - Po trzecie Prawo i Sprawiedliwość ma władzę tylko w jednym sejmiku, a liczyło na więcej. więc warto zbijać ten wynik, żeby mobilizować swoich wyborców _ - komentuje Norbert Maliszewski. Zdaniem specjalisty, sam sposób przeprowadzenia wyborów był rzetelny, więc są one wiarygodne, choć - jak przyznaje - sposób liczenia głosów i ich podawania był kompromitujący.

Zgodnie z ogłoszonymi wczoraj późnym wieczorem wynikami wyborów najwięcej mandatów w sejmikach wojewódzkich zdobyła Platforma Obywatelska - 179. Prawo i Sprawiedliwość uzyskało ich 171, Polskie Stronnictwo Ludowe - 157, a Sojusz Lewicy Demokratycznej-Lewica Razem - 28 mandatów. PO uzyskała najwięcej mandatów, choć procentowo ustępuje PiS-owi. Na PO oddano w wyborach do sejmików 26,36 procent ważnych głosów, a na PiS 26,85 procent. PSL zdobyło 23,68 procent głosów, a SLD-Lewica Razem 8,78 procent.

Czytaj więcej w Money.pl
PKW tłumaczy się. "To nie my liczymy głosy" Specjalna grupa ekspertów zbada, na czym polegała awaria systemu liczenia głosów.
PKW zatwierdziła kolejne protokoły Ogłoszenie oficjalnych wyników zależy od zatwierdzenia protokołów z pięciu województw. Nie jest wykluczone, że stanie się to jeszcze dziś.
Dwa dni przed wyborami PKW wiedziała, że mogą być kłopoty z systemem - _ Komisja nie może dać gwarancji, że system w dniu wyborów będzie działał perfekcyjnie - _tak w piątek na konferencji prasowej mówili członkowie PKW.
bFghwLAO
KOMENTARZE
(0)