Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wyniki wyborów samorządowych do sejmiku w Opolskim. Kto będzie rządził?

0
Podziel się:

O wejściu Mniejszości Niemieckiej do koalicji poinformował szef Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców (TSKN) na Śląsku Opolskim Norbert Rasch.

Janusz Piechociński i Ewa Kopacz ogłaszają koalicję <br> w 15 sejmikach wojewódzkich
Janusz Piechociński i Ewa Kopacz ogłaszają koalicję <br> w 15 sejmikach wojewódzkich (Maciej Śmiarowski / KPRM)

Koalicję w opolskim sejmiku województwa utworzą PO, PSL oraz Mniejszość Niemiecka. Marszałkiem województwa będzie pełniący tę funkcję od roku Andrzej Buła, wicemarszałkami przedstawiciele MN i PSL, a członkami zarządu - przedstawiciel PO oraz PSL.

Od wczoraj wiadomo było, że w koalicji w sejmiku woj. opolskiego na pewno będą PO i PSL. Obydwa ugrupowania czekały jednak do dzisiaj na ostateczną decyzję o obecności w niej Mniejszości Niemieckiej.

O wejściu Mniejszości Niemieckiej do koalicji poinformował szef Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców (TSKN) na Śląsku Opolskim Norbert Rasch. _ - Uznaliśmy, że współrządzenie przez mniejszość Opolszczyzną to atut regionu _ - argumentował Rasch. Tłumaczył, że tak szeroka koalicja jest też gwarancją stabilnych rządów oraz kontynuacji prac z poprzednich lat.

Rasch dodał, że - zgodnie z ustaleniami z ostatnich dni - mniejszości ma przypaść stanowisko wicemarszałka. _ Na to stanowisko będziemy rekomendować dotychczasowego wicemarszałka Romana Kolka _ - zapowiedział lider TSKN.

Zadowolenie z wejścia mniejszości do koalicji wyraził w czwartek szef PO w woj. opolskim, poseł Leszek Korzeniowski. _ Kandydatura Kolka to również dobry wybór. Ucieszy też pewnie marszałka Bułę ze względu na ich dotychczasową współpracę _ - uznał Korzeniowski.

Zapowiedział jednocześnie, że osobą rekomendowaną do zarządu z PO ma być dotychczasowy wicemarszałek Tomasz Kostuś.

Radny PSL ostatniej i przyszłej kadencji Grzegorz Sawicki także potwierdził wejście mniejszości do koalicji. Powiedział, że ze względu na ogólnopolską koalicję PSL mógł mieć w zarządzie dwóch wicemarszałków, ale - przez wzgląd na dobrą współpracę z mniejszością - Ludowcy zrezygnowali z funkcji jednego z wicemarszałków.

Szef ludowców na Opolszczyźnie Stanisław Rakoczy podał PAP, że ze strony PSL rekomendowanym na stanowisko wicemarszałka ma być dotychczasowy członek zarządu województwa Antoni Konopka, a członkiem zarządu - Sawicki. _ Dobrze, że mniejszość zdecydowała się wejść w koalicję, dziwne byłoby po tylu latach współpracy, gdybyśmy się rozstali _ - dodał Rakoczy.

Po niedzielnych wyborach samorządowych 9 mandatów w opolskim sejmiku będzie mieć PO; 8 - PSL; 7 - Mniejszość Niemiecka; 5 - PiS i jeden SLD.

W środę po spotkaniu PO, PSL i mniejszości szef ludowców na Opolszczyźnie oraz b. przewodniczący sejmiku woj. opolskiego z PO, wybrany obecnie radnym, Bogusław Wierdak relacjonowali mediom, że koalicję utworzą na pewno PO i PSL. Według Wierdaka ustalono już, że marszałkiem województwa będzie Buła z PO. Rakoczy w rozmowie z mediami tłumaczył w środę, że uwzględniając specyfikę woj. opolskiego i bardzo dobry wynik Mniejszości Niemieckiej ludowcom i PO _ zależy, żeby dołączył do nich trzeci koalicjant - czyli właśnie Mniejszość Niemiecka _.

Wierdak wyjaśnił, że mniejszość poprosiła jednak w środę o dodatkowy czas, by móc skonsultować ostateczną decyzję z szerszym gremium. Tłumaczył, że _ mniejszość to wielka grupa ludności województwa _. _ Pracowaliśmy razem przez ostatnie osiem lat - także nad pewnym spokojem społecznym w województwie - i chcielibyśmy to utrzymać _ - mówił przedstawiciel PO.

Opolski sejmik wojewódzki liczy 30 radnych. Pod koniec ostatniej kadencji było w nim: 11 radnych PO; 6 radnych Mniejszości Niemieckiej; 3 radnych PSL; 5 radnych SLD; 3 radnych PiS i dwójka niezrzeszonych. Koalicję tworzyły również PO, PSL i MN.

Przewodniczącymi sejmiku mają być Norbert Krajczy z PSL (uzyskał w wyborach największą w regionie liczbę głosów - ponad 12 tys.) oraz Wierdak (PO). Sawicki wyjaśnił, że Krajczy i Wierdak mają pełnić funkcję przewodniczącego po dwa lata - najpierw przedstawiciel PSL, a potem PO.

Czytaj więcej w Money.pl
Wyniki wyborów do sejmików. PiS wygrywa o włos, ale najwięcej mandatów zdobywa PO Po tygodniu liczenia PKW podała oficjalne wyniki. PO ma 179 mandatów, PiS 171, a PSL 157. Procentowo PiS jest przed PO.
Wskazują winnych "fałszerstwa" wyborów Zdaniem Joachima Brudzińskiego, władza odpowiada też za wadliwie działający kodeks wyborczy.
System PKW działa, choć "są mankamenty" _ - Gdyby nie zadziałał, to należy wprowadzić system ręcznego liczenia - _ powiedział przewodniczący PKW.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)