Notowania

Przejdź na
wybory samorządowe 2014
01.12.2014 11:25

Wyniki II tury wyborów w Elblągu. Witold Wróblewski prezydentem

Frekwencja w drugiej turze wyborów wyniosła 32,50 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Waszczuk)

Witold Wróblewski, startujący z własnego komitetu z poparciem PSL, PO i SLD, został prezydentem Elbląga - uzyskał 55,23 proc. głosów. Po porażce sprawującego dotychczas ten urząd Jerzego Wilka, PiS nie ma już w woj. warmińsko-mazurskim żadnego prezydenta miasta.

Jak poinformował urzędnik wyborczy z miejskiej komisji wyborczej w Elblągu Maciej Cichosz, na Wróblewskiego oddano 55,23 proc. głosów, a na Wilka 44,77 proc. Nowy prezydent uzyskał poparcie 17 180 osób, na poprzedniego zagłosowało 13 925 wyborców - to oficjalne wyniki ze wszystkich 62 obwodów głosowania. Frekwencja w drugiej turze wyborów wyniosła 32,50 proc.

Zwycięzca elbląskich wyborów kandydował z własnego komitetu z poparciem PSL i PO, przed drugą turą poparł go także SLD. Wróblewski jest działaczem PSL. Dotychczas był członkiem zarządu woj. warmińsko-mazurskiego, a w latach 2002-2011 pełnił funkcję wiceprezydenta Elbląga.

Odchodzący prezydent Jerzy Wilk z PiS sprawował swój urząd od ponad roku - wygrał wtedy przedterminowe wybory po odwołaniu poprzednich władz miasta w referendum. W tegorocznej kampanii wspierał go prezes PiS Jarosław Kaczyński, który dwukrotnie przyjeżdżał w tym celu do Elbląga.

W pierwszej turze najlepszy wynik miał starający się o reelekcję Wilk (37,25 proc.). Wróblewski otrzymał wówczas 31,01 proc. głosów.

Komitet Wróblewskiego ma tylko jeden mandat w nowej radzie miasta. Najwięcej - 13 radnych wprowadziło PiS, które ma większość głosów w 25-osobowej radzie. Osiem mandatów uzyskała PO, a SLD - trzy.

Po porażce Wilka PiS nie ma już w woj. warmińsko-mazurskim żadnego prezydenta miasta. W Ełku w pierwszej turze wygrał dotychczasowy prezydent Tomasz Andrukiewicz (niezależny), uzyskując 77,30 proc. głosów. W Olsztynie w II turze zwyciężył startujący z własnego komitetu dotychczasowy prezydent Piotr Grzymowicz, który uzyskał 50,46 proc. głosów.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: wybory samorządowe 2014, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz