Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wymuszony kompromis okaże się krótkotrwały?

0
Podziel się:

Dziennik zauważa, że stanie się tak nieuchronnie, jeśli każda ze stron zacznie interpretować zapisy dokumentu na swoją korzyść i oskarżać oponentów o naruszenia.

Wymuszony kompromis okaże się krótkotrwały?
(PAP/EPA)

_ Porozumienie między opozycją i prezydentem na Ukrainie, przez obie strony zapowiadane wcześniej jako trudny i wymuszony kompromis, może okazać się krótkotrwałe _ - ostrzega rządowa _ Rossijskaja Gazieta _.

Dziennik zauważa, że _ stanie się tak nieuchronnie, jeśli każda ze stron zacznie interpretować zapisy dokumentu na swoją korzyść i oskarżać oponentów o naruszenia _.

_ RG _ konstatuje, że _ zainicjowanie przez prezydenta (Wiktora Janukowycza) przedterminowych wyborów to jedna sprawa, a zupełnie inną jest przeprowadzanie ich przez władze w taki sposób, aby rezultaty głosowania zostały uznane tak przez obserwatorów zagranicznych, jak i stronę przegraną _. _ Właśnie to jest drugą stroną ukraińskiego medalu' _ - podkreśla.

Dziennik wskazuje, że _ sądząc po nastawieniu europejskich pośredników ani Bruksela, ani Waszyngton nie zostawią Ukrainy w spokoju; ani przed wyborami, ani po nich _. _ Jest sprawą otwartą, czy tacy mediatorzy pogodzą się z wynikami wyborów, jeśli nie wygra popierany przez nich kandydat _ - zaznacza.

W opinii _ RG _ istnieje prawdopodobieństwo, że tak się stanie. Dziennik wyjaśnia, że w obwodach, które poparły Majdan, mieszka tylko 35-40 proc. ludności Ukrainy. _ Krew, która przelała się w czasie rozruchów w Kijowie, ostatecznie rozdzieliła regiony kraju. I jest to już coś więcej niż tylko polityczny antagonizm między wschodem i zachodem Ukrainy _ - ocenia.

Dziennik tłumaczy, że _ wystarczy spojrzeć na listy ofiar: większość zabitych wśród ekstremistów to mieszkańcy zachodnich obwodów, a zabici milicjanci przyjechali ze wschodniej Ukrainy i Krymu _.

_ - Jeśli wybory prezydenckie wygra przedstawiciel Frontu Ukraińskiego - ponadpartyjnej struktury występującej przeciwko -majdanowcom' - to czy Lwów i Iwano-Frankowsk uznają rezultaty takiego głosowania? Czy następcy (Stepana) Bandery znów sięgną po broń, by posadzić w prezydenckim fotelu swojego człowieka? Jak zagwarantować wolność wyborów w kraju, w którym na zachodzie delegalizuje się Partię Regionów, a na wschodzie zakazuje się działania nacjonalistycznej partii Swoboda? _ - pyta _ Rossijskaja Gazieta _.

Dziennik zauważa również, że z _ taktycznego punktu widzenia - nie bacząc na zapowiedź kontynuowania walki - przyspieszone wybory prezydenckie i zmiany w konstytucji mogą być na rękę radykałom i ich ulicznym wodzom, którzy w ten sposób zyskają szansę na legalne przejęcie władzy _. _ Wszelako zmilitaryzowane ugrupowania walczące po stronie opozycji mają własne interesy polityczne i mogą nie zaakceptować uzgodnionego za kulisami planu pokojowego _ - pisze _ Rossijskaja Gazieta _.

Dziennik odnotowuje też, że _ zdaniem ekspertów 'pakietowe' porozumienie między Janukowyczem i opozycją to zaledwie odpoczynek, który tylko na jakiś czas powstrzyma rozlew krwi _.

Za równie ważne _ Rossijskaja Gazieta _ uznała to, że podczas nocnego spotkania prezydenta z opozycją _ europejscy i rosyjscy pośrednicy po raz pierwszy razem uczestniczyli w negocjacjach na temat warunków pokoju społecznego na Ukrainie i szukali formuły dalszego rozwoju tego kraju, która byłaby do przyjęcia dla obu stron konfliktu _. _ Precedens ten zasługuje na uwagę _ - podkreśla dziennik.

Czytaj więcej w Money.pl
Wielka akcja pisania listów do Janukowycza Akcja została zorganizowana ze względu na dramatyczny rozwój wypadków na Ukrainie, kolejne ofiary śmiertelne i brutalne represje ze strony władz.
Tymoszenko jest zagrożeniem dla Janukowycza Rosja ma interes w tym, by Tymoszenko wyszła na wolność.
Tusk: "Została ustalona treść porozumienia" Premier podkreślił, że bez Majdanu, faktycznych liderów manifestacji, nie będzie możliwe zobowiązujące porozumienie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)