Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wymiar sprawiedliwości w Polsce. Prawnicy wystawią faktury sądowi

0
Podziel się:

Obrońca z urzędu prowadzący jednocześnie działalność gospodarczą sam może zapłacić podatek.

Wymiar sprawiedliwości w Polsce. Prawnicy wystawią faktury sądowi
(Mikdam/Dreamstime)

Prawnik, który reprezentuje klienta z urzędu, może - jeżeli prowadzi działalność gospodarczą - wystawić sądowi fakturę i samemu zapłacić podatek. W przeciwnym razie podatek zostanie potrącony przez pracodawcę - wynika z dzisiejszej uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego.

_ Urzędówki _ to wynagrodzenie przyznawane adwokatom, radcom prawnym i doradcom podatkowym za reprezentowanie klienta _ z urzędu _, czyli w sytuacji, gdy klienta nie stać na wynajęcie prawnika i przyznaje mu go sąd.

Dotychczas sądy administracyjne, w tym także NSA, w różny sposób kwalifikowały wynagrodzenie pełnomocnika _ z urzędu _. Część składów sądowych orzekała, że jest to przychód z działalności osobistej, część - że z działalności gospodarczej.

W piątkowej uchwale NSA stwierdził, że opodatkowanie wynagrodzenia przyznawanego pełnomocnikowi za pomoc prawną _ z urzędu _ zależy od formy prawnej, w jakiej prowadzi on działalność gospodarczą.

W uzasadnieniu uchwały sędzia Janusz Zubrzycki powiedział, że jeżeli prawnik prowadzi działalność gospodarczą np. w kancelarii lub w spółce, to wynagrodzenie za reprezentowanie klienta _ z urzędu _ będzie przychodem z działalności gospodarczej, a adwokat wystawi sądowi fakturę.

Jeżeli natomiast pełnomocnik działa _ poza rynkiem _, np. jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, to wynagrodzenie za reprezentowanie klienta _ z urzędu _ będzie przychodem z działalności wykonywanej osobiście - wyjaśnił Zubrzycki. Dodał, że wówczas to sąd będzie potrącał od wynagrodzenia zaliczkę na podatek.

Jako przykład Zubrzycki podał radców prawnych i doradców podatkowych, którzy mogą być zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, ale świadcząc pomoc _ z urzędu _ nie wykonują jej ani w ramach umowy o pracę, ani w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Uchwała została podjęta przez całą Izbę Finansową NSA - tak, jak wnioskował o to prezes NSA Roman Hauser, kierując swoje pytanie do tej izby.

Czytaj więcej w Money.pl
Polak z Greenpeace zostanie w areszcie? Opóźnia się rozpoczęcie rozprawy Polaka w Murmańsku. Dziś Sąd obwodowy ma rozpatrzyć skargę działacza Greenpeace Tomasza Dziemianczuka, na areszt.
Minister jak małpka. Będzie proces W minionym tygodniu kandydatka Frontu Narodowego w wyborach municypalnych we Francji przyznała się, że w fotomontażu na Facebooku zestawiła zdjęcie małej małpki z fotografią minister sprawiedliwości.
Sąd zdecydował o losie Berlusconiego To dodatkowa kara, przypisana do wyroku czterech lat pozbawienia wolności, wydanego w maju na Berlusconiego w drugiej instancji za oszustwa podatkowe.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)