Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wymiana paszportu potrwa nawet miesiąc

0
Podziel się

W tym roku upływa okresu ważności dokumentów wydanych w 2002 roku.

Wymiana paszportu potrwa nawet miesiąc
(Pryzmat/Dreamstime)
bErmTitN

Z powodu upływającego w tym roku 10-letniego okresu ważności wydanych w 2002 r. paszportów i nadchodzących wakacji wzrosła liczba wniosków składanych o wydanie nowych paszportów. Urzędnicy zapewniają, że czas oczekiwania nie przekracza miesiąca.

Do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego od początku 2012 r. złożono ponad 77 tys. wniosków paszportowych. W styczniu ponad 15 tys., w lutym ok. 14 tys., w marcu - 23 tys., a w kwietniu - 25 tys. _ - Jesteśmy przygotowani na zwiększoną liczbę osób zainteresowanych wyrobieniem paszportu, czas oczekiwania nie przekracza 30 dni _ - zapewnia rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ivetta Biały.

Przez pierwsze cztery miesiące tego roku mieszkańcy woj. pomorskiego złożyli ponad 30 tys. wniosków paszportowych. Jak ocenia rzecznik wojewody pomorskiego Roman Nowak, to ok. 30 procent więcej niż w tym samym okresie ub. roku.

bErmTitP

Urząd radzi sobie ze zwiększoną liczbą wniosków kierując do ich przyjmowania oraz do wydawania gotowych dokumentów pracowników, którzy na co dzień zajmują się innymi zadaniami w oddziałach paszportowych.

Według rzecznika, czas oczekiwania na wydanie paszportu w woj. pomorskim to - w Gdańsku i Gdyni - ok. dwóch tygodni od dnia złożenia wniosku. W Słupsku czas ten wydłuża się do około trzech tygodni, a w terenowych punktach paszportowych - do ok. 30 dni. _ - Czas realizacji wniosku paszportowego w dużym stopniu uzależniony jest od czynników zewnętrznych - m.in. personalizacji dokumentów, która dokonywana jest w Warszawie _ - wyjaśnił.

W wydziale paszportowym Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie ruch - jak oceniają urzędnicy - wzrósł czterokrotnie. W ostatnich dniach stanowiska paszportowe, które zwykle przyjmowały po 5-10 wniosków dziennie, zaczęły otrzymywać nawet po 45-60 wniosków.

Zdaniem dyr. wydziału spraw obywatelskich Agnieszki Boczkowskiej na upływający w tym roku termin ważności wielu książeczkowych paszportów nałożył się typowy przed wakacjami wzrost liczby petentów. _ - Polacy zawsze sobie przypominają w maju i czerwcu, że trzeba wymienić paszport przed urlopem i to powoduje nawałę w urzędach _ - oceniła Boczkowska.

bErmTitV

W olsztyńskim urzędzie tworzą się długie kolejki, mimo pełnej obsady stanowisk paszportowych, wstrzymania urlopów urzędnikom, przedłużonych godzin pracy w poniedziałki i wprowadzenia w połowie maja elektronicznego systemu wydawania numerków oczekującym. Dotychczas nie wpłynęło to jednak na przedłużenie terminu oczekiwania na wydanie paszportu, który wynosi 3-4 tygodnie od złożenia wniosku.

W Lublinie zwiększone zainteresowanie uzyskaniem paszportu urzędnicy obserwują od początku kwietnia. Dyrektor wydziału spraw obywatelskich i cudzoziemców lubelskiego urzędu wojewódzkiego Maciej Zięba szacuje, że w stosunku do podobnego okresu w roku ub. nastąpił wzrost o ok. 30 proc.

bErmTitW

_ - W ostatnich tygodniach były dni, kiedy przyjmowanych było około 320 wniosków, a i tak nie wszystkich chętnych byliśmy w stanie obsłużyć. Mamy sześć stanowisk komputerowych _ - powiedział. W poniedziałki wydłużono pracę biura paszportowego do godziny 17. Czas oczekiwania na paszport wynosi od trzech tygodni do miesiąca.

Małopolski Urząd Wojewódzki od listopada prowadził na popularnym portalu społecznościowym (Facebooku) kampanię zachęcającą do składania wniosków paszportowych poza szczytem sezonu, którego początek przypada na marzec - kwiecień. Obecnie na profilu _ Wyrób paszport _ można rozstrzygnąć wszystkie wątpliwości, np. czy można złożyć wniosek zanim stary paszport straci ważność lub czy w przypadku rozwiedzionych rodziców konieczna jest obecność obojga przy staraniach o paszport dla dziecka.

_ - Wiedząc, że czeka nas w tym roku wymiana paszportów, które straciły ważność po 10 latach, zwiększyliśmy obsadę biura paszportowego. W Krakowie dziesięć okienek jest czynnych codziennie do 17. Każda osoba, która znajduje się wtedy w budynku, jest obsługiwana _ - zapewniła rzeczniczka wojewody małopolskiego Monika Frenkiel.

Zwiększona została także obsada w terenowych punktach paszportowych w starostwach. By czas oczekiwania w kolejce był krótszy, urzędnicy zachęcają też do wnoszenia opłat przez internet. W Małopolsce liczba wniosków o paszport wyraźnie rośnie. W styczniu złożono ich 8 tys. 392 (w styczniu 2011 - 6 tys. 178), w lutym 10 tys. 117 (8 tys. 465), w marcu 13 tys. 237 (10 tys. 747), w kwietniu 16 tys. 275 (11 tys. 297), a do 18 maja 11 tys. 304.

bErmTitX

Paszporty są wydawane przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce zamieszkania od 21 lat; wcześniej wydawały je komisariaty Milicji Obywatelskiej. Dokumenty stopniowo udoskonalano.

Te wydawane w latach 1991-1992 wypisywano na maszynach do pisania, a zdjęcia wklejano. Wtedy po raz pierwszy paszporty przyznawano na 10 lat. Nowością była także możliwość posiadania ich w domu, bo wcześniej konieczny był depozyt w biurze paszportowym po powrocie z zagranicy. Z czasem dokumenty zaczęto drukować na specjalistycznych maszynach. Od 2002 r. paszporty były personalizowane przez Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA w technologii grawerowania laserowego; miały zabezpieczenia m.in. w postaci znaków wodnych. Kolejne lata przyniosły paszporty biometryczne, zawierające specjalny zapis twarzy, a od kilku lat także odciski palców.

Czytaj więcej w Money.pl
Termin ważności paszportu. Sejm za wydłużeniem Jak podkreślała podczas sejmowej debaty Krystyna Łybacka (SLD), krótki termin ważności paszportów - obecnie tylko 12 miesięcy - znacznie utrudnia podróżowanie z dziećmi.
Traci je tysiące Polaków. Bez nich nie wrócą Wakacyjny poradnik Money.pl dla spędzających urlop za granicą.
Duże kłopoty z wylotem z Wielkiej Brytanii Na niektórych brytyjskich lotniskach pasażerowie w długich kolejkach czekają na odprawę paszportową.
bErmTiuq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)