Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wyłudzenia vat
16.02.2013 08:37

Wyłudzenia VAT. ABW zatrzymuje właścicieli firm

Szacunkowa wartość wypranych przez przedsiębiorców pieniędzy wynosi blisko ćwierć miliarda złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz Krupa/East News)

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała kolejnych pięć osób podejrzanych w sprawie wyłudzeń podatku VAT przy obrocie stalą w ramach UE. Podejrzanym grozi do 15 lat więzienia.

Jak poinformował rzecznik Agencji ppłk Maciej Karczyński, Prokuratura Okręgowa w Gliwicach przedstawiła zatrzymanym przez funkcjonariuszy katowickiej delegatury ABW zarzuty m.in. poświadczenia nieprawdy w dokumentach, wyłudzeń podatku VAT, prania brudnych pieniędzy i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Sąd Rejonowy w Gliwicach aresztował dwóch podejrzanych. Wobec trzech pozostałych podejrzanych sąd zastosował poręczenia majątkowe.

Według ABW podejrzani to właściciele firm zajmujących się handlem wyrobami hutniczymi oraz firm transportowych, których siedziby znajdowały się w woj. śląskim. W przestępczy proceder zaangażowane były również, kontrolowane przez obywateli polskich, podmioty działające na Słowacji i Węgrzech. Szacunkowa wartość wypranych przez nich pieniędzy wynosi blisko 70 mln zł, a wyłudzonego w trzy miesiące podatku - ponad 6 mln zł.

Podejrzani brali udział w łańcuszku firm z wykorzystaniem tzw. słupów, zajmujących się fikcyjnym obrotem stalą, w tym blachą oraz prętami żebrowanymi. Wystawiano faktury VAT potwierdzające fikcyjne transakcje handlowe z podmiotami zagranicznymi. Dokumenty te służyły do obniżenia podatku VAT, który w obrocie wewnątrz Unii Europejskiej ma stawkę zerową. Tymczasem towar nie opuszczał granic Polski i był wprowadzany do obrotu przez firmy tzw. słupy, pełniące funkcje znikających podatników, które nie odprowadzały należnego podatku VAT.

Dotychczas w całej sprawie przedstawiono zarzuty ponad 30 osobom, a wyłudzony przez nich podatek VAT opiewa na kwotę kilkudziesięciu milionów zł. Szacunkowa wartość wypranych pieniędzy wynosi blisko ćwierć miliarda zł. Sprawa ma charakter wielowątkowy i rozwojowy - podkreślił Karczyński.

Czytaj więcej w Money.pl
Produkcja w dół o 27 proc. Wyłudzają VAT? W ciągu siedmiu miesięcy tego roku polska produkcja stali zbrojeniowej zmniejszyła się o 27 proc. - szacują eksperci Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.
Na tych wyłudzeniach tracimy setki milionów Nawet 400 mln złotych rocznie może tracić budżet na wyłudzeniu podatku VAT w branży stalowej. Skala zjawiska jest tak duża, że zagraża działalności uczciwych dystrybutorów stali.
Sam na placu boju o korzystny dla Polski VAT Przed szczytem pojawiły się pomysły, by nie pozwolić kilku państwom, takim jak Polska, na finansowanie tego podatku z budżetu europejskiego.
Tagi: wyłudzenia vat, wyłudzenia, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz