Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wyłudzenia podatku
23.12.2014 17:16

Wyłudzanie podatku VAT. Warszawskiemu biznesmenowi grozi 15 lat

To jedna z największych spraw gospodarczych, jaką zajmowała się w ostatnich kilkunastu latach olsztyńska Prokuratura Okręgowa - podali śledczy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ssalonso/Flickr)

38-letni warszawiak jest głównym oskarżonym w sprawie wyłudzenia podatku VAT za fikcyjne usługi. Grupa przestępcza wyłudziła w sumie 49 mln zł i usiłowała oszukać Skarb Państwa na 56 mln zł. To jedna z największych spraw gospodarczych, jaką zajmowała się w ostatnich kilkunastu latach olsztyńska Prokuratura Okręgowa - podali śledczy.

Według prokuratury grupa przestępcza działała od 2009 do 2011 roku. Przestępczy proceder polegał na utworzeniu szeregu firm jednoosobowych - słupów, których zadaniem było wystawianie faktur i dokumentów poświadczających otrzymanie zapłaty za usługi internetowe i telekomunikacyjne. Poza Piotrem K. aktem oskarżenia objętych zostało 17 innych osób, w tym kierujący grupą przestępczą i dwóch jej członków.

Grupa przestępcza poprzez _ słupy _ wśród których byli m.in. studenci prawa, urzędnicy, pracownicy firm, ale i bezrobotni stworzyła istne fabryki, które produkowały faktury jak świeże bułeczki, w sumie powstało 15 tys. fikcyjnych faktur - wyjaśnił na konferencji prokurator prowadzący sprawę Cezary Fiertek.

Zdarzało się także, że faktury były wystawiane przez osoby, które przebywały w zakładach karnych. One także podając wcześniej - np. podczas pobytów na przepustkach - swoje dane pełniły role słupów.

W tej sprawie już wcześniej zostało oskarżonych 71 osób. Wartość zabezpieczonego w toku śledztwa majątku należącego do podejrzanych to 12 mln zł. Były to przede wszystkim pieniądze i biżuteria o łącznej wartości 7 mln zł. Prokurator zabezpieczył także nieruchomości należące do oskarżonych.

Biznesmen, przebywa obecnie w areszcie. Inni czterej podejrzani także na różnych etapach postępowania przygotowawczego byli tymczasowo aresztowani, poręczenia majątkowe stosowano wobec 40 osób, a ich wartość wyniosła 120 tys. zł. Za oszustwa grozi oskarżonym do 15 lat pozbawienia wolności, a prokurator będzie mógł wnosić o przepadek majątku, który pochodzi z tego przestępstwa - podał prokurator Czerwiński.

Naczelnik wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Wojewódzkiej policji w Olsztynie Piotr Zabuski podkreślił, że to właśnie mieszkańcy Warmii i Mazur, jednego z najbiedniejszych regionów w Polsce i z najwyższym bezrobociem, są wykorzystywani w sposób szczególny przez bezwzględnych przestępców.

_ - Ci młodzi ludzie, w tym studenci prawa, którzy godzą się na odgrywanie roli słupów, nie myślą o konsekwencjach i karach, jakie ich potem spotkają. Jeden z młodych ludzi z tej sprawy, który współpracował z przestępcami, popełnił samobójstwo. Ludzie chcieli zarobić 1 tys. zł albo 2 tys. zł a teraz czekają na wykonanie kar z przepisów skarbowych. Wysokość tych kar może sięgać nawet 1 mln zł _ - podkreślił Zabuski.

Czytaj więcej w Money.pl
Sąd zadecydował: Jakubowska winna korupcji Byłą posłankę SLD sąd uznał winną przyjęcia blisko 130 tys. zł łapówek.
PGE rezygnuje z dużej umowy. Będą opóźnienia Spółka zerwała kontrakt z WorleyParsons, firmą prowadzącą badania środowiskowe i lokalizacyjne dla elektrowni jądrowej.
Wniosek do NIK ws. finansów Wrocławia Ukrywanie rzeczywistego zadłużenia miasta i nietrafione inwestycje - to zarzuty, jakie partia Zieloni złożyła we wniosku do Izby.
Tagi: wyłudzenia podatku, prawo podatkowe, wiadomości, wiadmomości, kraj, porady, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz