Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wyłudzali VAT handlując olejem, co najmniej 100 mln zł strat państwa

0
Podziel się:

Sprawcy wykorzystywali w przestępczej działalności sieć kilkudziesięciu podmiotów gospodarczych. Pozorny przepływ środków finansowych na kontach bankowych tych firm dotyczył kwoty przekraczającej 150 mln zł.

Wyłudzali VAT handlując olejem, co najmniej 100 mln zł strat państwa

Co najmniej 100 mln zł stracił Skarb Państwa na działalności rozbitej przez Centralne Biuro Śledcze grupy przestępczej, zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT w handlu olejem rzepakowym - podała dziś policja. Zatrzymano 11 osób zamieszanych w tę sprawę.

Jak poinformował zespół prasowy śląskiej policji, sprawcy prowadzili przestępczą działalność w województwach: śląskim, małopolskim, łódzkim i mazowieckim co najmniej od stycznia 2012 roku.

Sprawcy wykorzystywali w przestępczej działalności sieć kilkudziesięciu podmiotów gospodarczych. Jak mówią policjanci, pozorny przepływ środków finansowych na kontach bankowych tych firm dotyczył kwoty przekraczającej 150 mln zł.

Aby ukryć oszustwo, członkowie grupy utworzyli łańcuch przedsiębiorców dokonujących obrotu towarem. Olej rzepakowy wywożony był za granicę Polski i, w związku z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów, ostatni w łańcuchu przedsiębiorca wnioskował o zwrot nadwyżki naliczonego podatku. Problem w tym, że w rzeczywistości w większości przypadków był to ten sam towar - podkreślają prowadzący sprawę.

Zatrzymanym przedstawione zostały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i prania brudnych pieniędzy. Zabezpieczono należące do nich mienie o łącznej wartości ponad 12,5 mln zł, m.in. gotówkę, samochody oraz środki pieniężne, znajdujące się na kontach bankowych. Sprawa prowadzona jest pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.

Czytaj więcej w Money.pl
Przemycali papierosy w... chrupkach Policjanci z Krakowa zatrzymali grupę zajmującą się przemytem papierosów z Ukrainy do Wielkiej Brytanii.
Handlowali narkotykami i psychotropami Jak poinformowało dziś biuro prasowe śląskiej policji zatrzymanym 13 osobom zarzuca się udział w obrocie znacznymi ilościami środków odurzających i substancji psychotropowych.
Niezwykła inwencja bezrobotnych. Oto jak... CBŚ zatrzymało kobietę, która wystawiała bezrobotnym fałszywe dokumenty o zatrudnieniu, na podstawie których wyłudzano m.in. sprzęt rtv i auta.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)