Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
testament
05.09.2009 08:12

Wykonanie testamentu będzie automatyczne

Zapis windykacyjny ma ułatwić i przyspieszyć podział majątku. Czy to zadziała?

Podziel się
Dodaj komentarz
(dscott/iStockphoto)

Obecne przepisy mogą powodować problemy np. gdy spadkobiercy stają się właścicielami przedsiębiorstwa i długotrwałe postępowanie utrudnia jego bieżące funkcjonowanie.

Zgodnie z projektem, zamieszczonym na stronach internetowych resortu, kodeks ma zostać uzupełniony o możliwość dokonywania tzw. zapisów windykacyjnych.

Na mocy takiego zapisu konkretna z osób będących spadkobiercami otrzymywałaby dany składnik majątku już w momencie śmierci autora testamentu bez konieczności podejmowania dodatkowych działań.

Według aktualnego prawa spadkowego możliwe jest tylko dokonanie wskazania wielkości udziałów, w jakich poszczególne osoby mają dziedziczyć majątek. Właściwy podział spadku dokonywany jest na drodze postępowania pomiędzy spadkobiercami.

- _ Osłabia to w istotny sposób swobodę testowania, nie odpowiada także oczekiwaniom społecznym _ - zaznacza resort w uzasadnieniu swojego projektu.

Przepisy dotyczące zapisu windykacyjnego miałyby funkcjonować obok obowiązujących dotychczas zapisów zwykłych. _ - Aby ograniczyć przypadki, w których wystąpią wątpliwości dotyczące takiego wskazania i jego wykładni, projekt dopuszcza posłużenie się zapisem windykacyjnym jedynie w testamentach sporządzanych w formie aktu notarialnego _ - zaznacza ministerstwo.

Na etapie prac legislacyjnych w komisji sejmowej jest obecnie od połowy lipca inny z projektów - autorstwa Senatu - dotyczący tej kwestii. Zgodnie z zapisami projektu senackiego miałaby zostać wprowadzona instytucja darowizny na wypadek śmierci. Obdarowany otrzymywałby określoną część majątku z chwilą śmierci darczyńcy. _ - Za wprowadzeniem tej darowizny przemawiają przede wszystkim względy praktyczne, a zwłaszcza zasada swobody umów i poszanowania dla swobody dysponowania majątkiem na wypadek śmierci _ - głosi uzasadnienie tego projektu.

W ocenie ministerstwa rozwiązanie problemu za pomocą zapisu windykacyjnego jest pomysłem lepszym. _ - Jako instytucja prawa spadkowego zapis windykacyjny daje się łatwiej wkomponować w istniejące konstrukcje prawne charakterystyczne dla tego działu prawa _ - pisze resort. Projekt ministerstwa w końcu sierpnia trafił do uzgodnień międzyresortowych.

Tagi: testament, wiadomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz