Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wygrała w Luksemburgu wczesną emeryturę

0
Podziel się:

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozpatrzył sprawę polskiej emerytki.

Wygrała w Luksemburgu wczesną emeryturę
(Mikdam/Dreamstime)

Krajowi ubezpieczyciele, np. ZUS, mają uwzględniać okres ubezpieczenia w innych krajach UE, gdy porównują okresy składkowe i nieskładkowe przyszłych emerytów - orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie Polki ubiegającej się o wcześniejszą emeryturę.

Trybunał wydał orzeczenie na prośbę polskiego Sądu Najwyższego, do którego wpłynęła skarga kasacyjna ZUS.

W Polsce, aby otrzymać emeryturę, tzw. okresy nieskładkowe nie mogą przekraczać granicy jednej trzeciej w stosunku do okresów składkowych. Chociaż ZUS uznaje składki opłacane w innych krajach UE i dodaje je do składek opłaconych w Polsce, to nie są one uwzględniane przy ustalaniu granicy _ jednej trzeciej _.

Stanisława Tomaszewska po ukończeniu 55 lat złożyła wniosek o wcześniejszą emeryturę do ZUS. Jej staż ubezpieczeniowy obejmował m.in. 181 miesięcy okresów składkowych ukończonych w Polsce. Ponadto przez 49 miesięcy opłacała składki w byłej Czechosłowacji.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/180/t86452.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/fedak;o;ofe;ten;projekt;nie;rozwiaze;wszystkich;problemow,123,0,787067.html) Fedak o OFE: Ten projekt nie rozwiąże wszystkich problemów
W 2007 roku ZUS uznał, że Tomaszewska nie udowodniła minimalnego okresu ubezpieczenia (30 lat). Obliczając proporcję jednej trzeciej okresów nieskładkowych do składkowych, polski ubezpieczyciel zaliczył jej tylko składki opłacone w Polsce. Ponadto wskazał na brak orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy.

Tomaszewska wniosła odwołanie i sąd orzekł, że ma ona prawo do proporcjonalnej emerytury. Orzeczenie zostało utrzymane w mocy wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że państwo członkowskie ma prawo wyznaczyć minimalny okres składkowy warunkujący nabycie prawa do emerytury, o ile okresy takie ukończone według ustawodawstwa innego państwa członkowskiego zostaną uwzględnione na takich samych warunkach.

_ - W konsekwencji okresy składkowe ukończone przez S. Tomaszewską w innym państwie członkowskim powinny być traktowane na równi z okresami składkowymi ukończonym w Polsce, a tym samym ujęte w obliczeniu służącym ustaleniu granicy jednej trzeciej, której nie mogą przekraczać okresy nieskładkowe w stosunku do okresów składkowych _ - czytamy w wyroku.

Trybunał podkreślił, że prawo UE pozwala jedynie na takie ograniczenia korzystania z prawa do swobodnego przepływu pracowników, które mogą być uzasadnione względami porządku, bezpieczeństwa i zdrowia publicznego. - _ Poza tymi wypadkami żadna inna przeszkoda w swobodnym przepływie pracowników nie może znaleźć uzasadnienia _ - podkreślił Trybunał.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/162/t103586.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/zawyzona;pensja;jak;skorygowac;dokumenty;ubezpieczeniowe,140,0,787852.html) Zawyżona pensja? Jak skorygować dokumenty ubezpieczeniowe Z wynagrodzenia wypłacanego w danym miesiącu można potrącić tylko kwotę nienależnie wypłaconą w poprzednim miesiącu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/83/t89171.jpg ) ] (http://e-prawnik.pl/wiadomosci/informacje/emeryt-dostanie-srednio-o-53-zl-wiecej.html) Od marca dostaniesz wyższą emeryturę Wzrośnie też renta rodzinna i świadczenia dla osób niezdolnych do pracy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/80/t91472.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/prezes;zus;przeprasza;300;tys;emerytow,229,0,787173.html) Prezes ZUS przeprasza 300 tys. emerytów Emeryci otrzymali listy z nakazem rozwiązania umowy o pracę. Choć ich to nie dotyczy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)