Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wydawcy prasy walczą z kopiowaniem ich treści w internecie

0
Podziel się:

Czytelników 27 tytułów powitał dziś specjalny komunikat.

Wydawcy prasy walczą z kopiowaniem ich treści w internecie
(TommL/iStockPhoto)

Dzisiejsze wydania 27 tytułów prasowych opatrzone zostały przedokładką z komunikatem. Tak gazety sygnalizują wprowadzenie nowego regulaminu korzystania z artykułów prasowych, co ma na celu zapobieganie nielegalnemu kopiowaniu treści.

_ Jako wydawcy prasy i serwisów internetowych, symbolicznie zasłaniając dziś tekst na pierwszej stronie, sprzeciwiamy się praktykom kradzieży treści przez nieuczciwe firmy. Dlatego też przy naszych artykułach pojawiać się będą teraz specjalne symbole (copyright i płatność), które pomogą nam prawnie zabezpieczyć się przed takimi sytuacjami _ - taki komunikat znajdą we wtorkowym wydaniu czytelnicy 27 gazet m.in. _ Dziennika Gazety Prawnej _, _ Parkietu _, _ Pulsu Biznesu _, _ Rzeczpospolitej _, dzienników regionalnych Polskapresse.

_ Dla Was, drodzy Czytelnicy, którzy prenumerujecie nasz tytuł, kupujecie go w kioskach, czytacie go w bibliotece, u rodziny czy znajomych, nic się nie zmienia. Nasza akcja wymierzona jest przeciwko tym podmiotom, które bezprawnie korzystają z naszych artykułów bez wymaganej zgody i opłat. A przez takie podejście okradani jesteśmy wszyscy, zarówno wydawcy, jak i Czytelnicy, bo mamy mniej środków na tworzenie dobrej jakości treści _ - napisano w komunikacie.

W tytułach tych obowiązywać będzie nowy regulamin korzystania z artykułów prasowych doprecyzowujący prawo autorskie. Wprowadzenie nowego regulaminu ma na celu zapobieganie nielegalnemu kopiowaniu treści.

Maciej Hoffman z Izby Wydawców Prasy, jednego z inicjatorów stworzenia nowego regulaminu, podkreśla, że powszechne w internecie kopiowanie artykułów prasowych ogranicza rozwój twórczości i _ podważa celowość prowadzenia profesjonalnej działalności wydawniczej _.

Jak mówił, zachwiana zostaje równowaga ekonomiczna na rynku - korzyści z rozpowszechniania twórczości dziennikarzy tylko w części płyną do wydawców, a zatem w niewielkim stopniu mogą być reinwestowane w dalszą twórczość. Ze sfinansowanych przez wydawców treści korzysta wiele podmiotów, które swoje modele biznesowe oparły na dystrybucji cudzych treści, których twórcy i posiadacze praw nie otrzymują stosownych rekompensat. Takie działania Hoffman nazwał _ pasożytnictwem _.

Jacek Wojtaś z Izby Wydawców Prasy podkreślił, że planowane jest wprowadzenie pewnych zapisów w regulaminach prasowych, które utrudnią możliwość nielegalnego kopiowania. _ W regulaminie chodzi przede wszystkim o doprecyzowanie przepisów o "dozwolonym użytku", które są w prawie autorskim. To są wyjątki w ochronie prawa autorskiego - powinny więc być interpretowane ścieśniająco, tymczasem jest tak, że powołujący się na te przepisy o "dozwolonym użytku" rozszczelniają ochronę praw autorskich _ - zaznaczył..

_ - Przepisy o "dozwolonym użytku" regulują takie sytuacje, kiedy można bez zgody posiadacza praw autorskich korzystać z utworów, ale to korzystanie nie może naruszać normalnego korzystania z utworu, ani godzić w słuszne interesy twórców _ - mówił Wojtaś .

_ Normalne korzystanie z utworu _ polega na zapoznaniu się z jego treścią przez czytelnika, a więc jakakolwiek forma korzystania z artykułu prowadząca do tego, że sięgnięcie po gazetę (lub też jej wydanie elektroniczne) w celu poznania jego treści staje się zbędne (np. jego kopiowanie), narusza _ normalne korzystanie z utworu _, a zatem nie dotyczy go przepis o _ dozwolonym użytku _ - zaznaczył.

_ Słuszne interesy twórców _ to osiąganie korzyści z dzieła przez jego autora lub właściciela praw autorskich. W przypadku prasy opierają się one na uzyskaniu przychodu ze sprzedaży egzemplarzowej lub powierzchni reklamowej tytułu zawierającego dany artykuł. Jeżeli konsekwencją jego kopiowania w internecie jest brak zainteresowania czytelnika kupnem gazety bądź wejściem na stronę internetową wydawcy - takie działanie także nie spełnia definicji "dozwolonego użytku".

Wojtaś przypomniał, że w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych istnieje tzw. _ wyjątek prasowy _. Zgodnie z tym przepisem w prasie, radiu i telewizji wolno - bez zgody posiadacza praw autorskich - rozpowszechniać w celach informacyjnych opublikowane treści, chyba że zostało wyraźnie zastrzeżone, że ich dalsze rozpowszechnianie jest zabronione. Spór pomiędzy posiadaczami praw - wydawcami a wykorzystującymi artykuły - dotyczy sposobu wyrażenia tego _ wyraźnego zastrzeżenia _.

_ - Zdaniem korzystających z opublikowanych treści, informacje zamieszczone w stopce redakcyjnej czy regulaminy korzystania z prasowych serwisów internetowych są niewystarczające. Projekt IWP zakłada więc m.in. wprowadzenie dodatkowego oznakowania artykułów, określenie ram cytatu oraz nowych zapisów dotyczących przeglądów prasy. Korzystanie z artykułów będzie nadal możliwe po uiszczeniu stosownej opłaty _ - dodał Wojtaś.

W grupie inicjatywnej stworzenia nowych regulacji prawnych są Polska Agencja Prasowa, _ Dziennik Gazeta Prawna _, _ Parkiet _, _ Puls Biznesu _, _ Rzeczpospolita _, _ Tygodnik Powszechny _ oraz Izba Wydawców Prasy. Wzór zapisów w regulaminie korzystania z artykułów prasowych będzie dostępny dla każdego, kto jest nim zainteresowany.

Czytaj więcej w Money.pl
Reforma prawa autorskiego. Twórcy wypracowują 4 proc. unijnego PKB - _ W takich kwestiach, jak zasady i przepisy dotyczące korzystania i rozwoju internetu, potrzebujemy konsensusu _ - ocenia Guenther Oettinger.
Arcybiskup do dziennikarzy: Opierajcie się... _ - Media powinny nie tylko informować odbiorców, lecz również ich formować - _podkreśla przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP.
Jak nie naruszać prawa na Facebooku? Na portalach społecznościowych o przekroczenie prawa nietrudno. Sprawdź, na co zwracać uwagę.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)