Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wycofywanie wojsk USA z Afganistanu. Rumunia udostępni bazę

0
Podziel się:

Jeśli dojdzie do porozumienia baza powietrzna Mihail Kogalniceanu stanie się głównym punktem tranzytowym dla amerykańskich oddziałów wracających do kraju.

Wycofywanie wojsk USA z Afganistanu. Rumunia udostępni bazę
(Aleksander Dragnes/CC/Flickr)

Rumunia bliska jest podpisania porozumienia, na mocy którego udostępniłaby armii USA bazę lotniczą w pobliżu Morza Czarnego, by ułatwić wycofywanie amerykańskiego kontyngentu z Afganistanu - poinformowały wczoraj anonimowe źródła w Pentagonie.

Porozumienie takie pomogłoby Pentagonowi rozwiązać problem logistyczny, jaki jest przerzucenie amerykańskich żołnierzy do kraju. Siły USA mają się wycofać z Afganistanu do końca 2014 roku. Do tej pory Amerykanie korzystali z bazy Manas w Kirgistanie, ale umowa na korzystanie z niej wygasa w lipcu 2014 roku - powiedział w rozmowie z AFP anonimowy rozmówca w Waszyngtonie.

O umowie w sprawie bazy ma dzisiaj rozmawiać z przedstawicielami rumuńskiego resortu obrony szef Pentagonu Chuck Hagel. - _ Dopracowywane są ostatnie szczegóły _ tej umowy - wyjaśnił przedstawiciel Pentagonu.

Jeśli dojdzie do tego porozumienia baza powietrzna _ Mihail Kogalniceanu _ stanie się głównym punktem tranzytowym dla amerykańskich oddziałów wracających do kraju.

W Afganistanie stacjonuje obecnie 51 tys. żołnierzy USA; znakomita ich większość, jak i ciężki sprzęt musi zostać przetransportowana do Ameryki do końca 2014 roku - przypomina AFP.

Parlament Kirgistanu zdecydował w czerwcu, że Stany Zjednoczone muszą zlikwidować swą bazę lotniczą w Manas pod Biszkekiem do lipca 2014 roku.

Zwane popularnie bazą wojskowe centrum tranzytowe USA w Manas służy od roku 2001 jako lotnisko tranzytowe dla amerykańskich samolotów transportowych zaopatrujących siły międzynarodowe w Afganistanie. Po uzyskaniu 2 mld dolarów pomocy od Rosji ówczesny prezydent Kirgistanu Kurmanbek Bakijew ogłosił na początku 2009 r. zamknięcie bazy. Gdy USA trzykrotnie (do 60 mln dolarów) zwiększyły roczną kwotę za dzierżawę, wycofał się z decyzji.

W Manas znajduje się obecnie 1500 żołnierzy amerykańskich i flota samolotów KC-135, latających cystern, zaopatrujących inne maszyny w paliwo w powietrzu.

Czytaj więcej w Money.pl
Amerykanie zostaną w Afganistanie Afgański prezydent już się na to zgodził, a swoją aprobatę musi wyrazić tylko posłuszna mu zwykle Loja Dżirga.
Po co wojskowym misje zagraniczne? - _ Kiedyś jechało się na misje z ciekawości, teraz - dla zdobycia doświadczenia _ - mówi oficer szykujący się do wyjazdu do Afganistanu.
"Wycofamy połowę wojsk z Afganistanu" Dania wycofa z Afganistanu ponad połowę swego 650-osobowego kontyngentu w sierpniu, na rok przed planowanym terminem - poinformowała dzisiaj premier Danii Helle Thorning-Schmidt.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)