Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wychowankowie poprawczaków do hosteli

0
Podziel się:

Kwiatkowski: Pomogą im się usamodzielnić. Ich tworzenie potrwa dwa lata.

Wychowankowie poprawczaków do hosteli
(kprm.gov.pl)

Przy zakładach poprawczych w Polsce powstaną hostele, które pomogą usamodzielnić się wychowankom. Ministerstwo sprawiedliwości podjęło taką decyzję po przeprowadzeniu - udanego zdaniem urzędników, dwuletniego programu pilotażowego.

O projekcie utworzenia hosteli poinformował w gdańskim Zakładzie Poprawczym minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

_ - Biorąc pod uwagę, że nieletni w zakładach mogą przebywać od 13 do 21 roku życia, a więc przez niemal cały okres dorastania, konieczne jest przygotowanie dla nich takiej oferty pobytu w zakładzie, która umożliwi im rozpoczęcie samodzielnego życia po jego opuszczeniu i to mimo wcześniejszego konfliktu z prawem _ - mówił podczas briefingu Kwiatkowski.

Dodał, że decyzja o powołaniu hosteli będzie należała do dyrektorów poszczególnych zakładów poprawczych. _ Mam jednak nadzieję, że tego typu placówka powstanie przy każdym z 27 zakładów. Liczę też na to, że w projekt włączą się organizacje pozarządowe, które świetnie mogą sobie poradzić w prowadzeniu tego typu placówek _ - powiedział minister.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/112/t83824.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/dajcie;prace;mlodym;z;poprawczakow,134,0,818822.html) "Dajcie pracę młodym z poprawczaków"
Jak dodał szef resortu, decyzję o powołaniu hosteli podjął po naradzie z dyrektorami placówek poprawczych oraz po zapoznaniu się z raportem prezentującym efekty dwuletniego projektu pilotażowego.

Kwiatkowski wyjaśnił, że w ramach pilotażu przez ostatnie dwa lata prowadzono dwa hostele: w Żarowie - dla wychowanków Zakładu Poprawczego w Świdnicy oraz w Koszalinie - dla wychowanków Zakładu Poprawczego w tym mieście.

W każdym z tych hosteli - mieszczących się w oddalonych od zakładów poprawczych domach, przebywa w jednym czasie do 9 chłopców i młodych mężczyzn. Wychowankowie mieszkają samodzielnie, choć pod opieką wychowawcy. Podopieczni sami robią zakupy, gotują, piorą i dbają o dom. Wszyscy uczą się bądź pracują, biorąc do tego udział w - opłacanych w ramach projektu, dodatkowych kursach zawodowych, językowych czy np. informatycznych lub prawa jazdy.

Wychowankowie muszą wracać na noc do hostelu, nie mogą też spożywać alkoholu. _ Przyjście do hostelu nawet po wypiciu jednego piwa, automatycznie wyklucza młodego człowieka z projektu _ - zaznaczył Kwiatkowski,

W ciągu dwóch lat w pilotażowych hostelach w Żarowie i Koszalinie mieszkało w sumie 35 podopiecznych. Jak poinformowała obecna na konferencji w Gdańsku dyrektor Departamentu Wykonania Orzeczeń i Probacji w resorcie sprawiedliwości Monika Lewoc, w trakcie trwania pilotażu ośmioro spośród 35 wychowanków zostało wykluczonych z projektu za złamanie zasad panujących w hostelach.

Lewoc dodała jednak, że sześć spośród ośmiu osób wykluczonych z projektu, po opuszczeniu zakładu poprawczego, nie popełniło jak dotąd kolejnych przestępstw. Lewoc oceniła to jako sukces, którego źródłem był kilkumiesięczny pobyt w hostelu.

Jak wyjaśnił Kwiatkowski, w ostatnim czasie jego resort zlecił przeprowadzenie badania skuteczności i przydatności projektu pilotażowego. _ Wyniki badania przerosły nasze oczekiwania. Wychowankowie umieszczeni w hostelu nie tylko nabyli nowe, przydatne kwalifikacje zawodowe i kompetencje społeczne, ale przede wszystkim, pierwszy raz w życiu, mieli perspektywy na przyszłość, na pracę, na normalne życie w społeczeństwie. Dzięki pobytowi w hostelu następowała tak pożądana zmiana mentalności, która jest szansą na zerwanie z przeszłością _ - powiedział w Gdańsku minister.

Zarówno dwuletni pilotaż, jak i docelowy program utworzenia sieci hosteli są finansowane ze środków pochodzących z Unii Europjskiej. _ Do 2015 roku mamy na ten cel 40 mln złotych _ - poinformował Kwiatkowski dodając, że czeka na zgłoszenia od dyrektorów zakładów poprawczych i organizacji pozarządowych chętnych do uruchomienia hosteli przy poszczególnych placówkach.

Czytaj w Money.pl

kraj
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)