Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wybory we Włoszech. Dziś drugi dzień głosowania

0
Podziel się:

Lokale wyborcze będą czynne do godziny 15. Wczoraj frekwencja wyniosła 55 procent.

Włoski premier Mario Monti
Włoski premier Mario Monti (PAP/EPA)

Dziś drugi dzień wyborów parlamentarnych we Włoszech. Otwarte o godzinie 7 lokale wyborcze będą czynne do godziny 15. Wczoraj frekwencja wyniosła - według danych MSW - 55 procent.

Wszystkie przedwyborcze sondaże wskazywały na pewne zwycięstwo centrolewicowej Partii Demokratycznej, której kandydatem na premiera jest jej lider, Pier Luigi Bersani. Przewiduje się, że centrolewica otrzyma ponad 30 procent głosów. O kilka punktów procentowych mniej dostanie prawdopodobnie centroprawica byłego premiera Silvio Berlusconiego.

Spodziewane zwycięstwo Partii Demokratycznej, z wynikiem prognozowanym w sondażach, to jednak za mało, by mogła ona stworzyć samodzielny rząd - podkreślają komentatorzy.

Przed wyborami wyrażano obawy, czy uda się zrealizować ich najważniejszy cel, jakim jest stworzenie trwałego i solidnego gabinetu, zdolnego w dobie recesji kontynuować dzieło reform, rozpoczętych przez ustępującego premiera Mario Montiego.

Na łamach włoskiej prasy pojawiły się opinie, że istnieje realne ryzyko paraliżu prac parlamentu. Zagrożenie to zdaniem obserwatorów wynika przede wszystkim z tego, że po raz pierwszy od lat do Izby Deputowanych i Senatu zamiast dwóch dominujących dotychczas formacji - centrolewicy i centroprawicy - wejdą ogółem cztery duże bloki, gdyż dołączy do nich koalicja reformatorskich sił Montiego i populistyczny ruch komika Beppe Grillo.

Zwraca się uwagę na głosy zagranicznych komentatorów i analityków, którzy wyrażają nadzieję na powstanie wspólnego rządu centrolewicy Bersaniego i sił centrum Montiego. Ustępujący szef rządu wcześniej wykluczał taką ewentualność, gdyż - jak oświadczył - nie jest mu po drodze z głównym sojusznikiem i przyszłym koalicjantem Partii Demokratycznej, czyli skrajną lewicą z ugrupowania SEL (Lewica i Ekologia).

Czytaj więcej w Money.pl
Zostało 5 dni, a oni nie wiedzą jak zagłosują Na pięć dni przed wyborami do parlamentu jedna trzecia Włochów wciąż nie wie, na kogo będzie głosować ani czy w ogóle pójdzie do urn.
Od tego zależeć będzie los całej strefy euro Dziś i jutro Włosi biorą udział w przedterminowych wyborach parlamentarnych.
Berlusconi atakuje. "Bunga bunga to mistyfikacja" Były premier Włoch złamał ciszę wyborczą przed rozpoczynającymi się w niedzielę wyborami parlamentarnymi.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)