Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory w Serbii. Wiceminister apeluje do wyborców

0
Podziel się:

Ostrzega, że bojkot odpowiada tym wszystkim, którzy nie chcą, by powstała wspólnota serbskich samorządów.

Wybory w Serbii. Wiceminister apeluje do wyborców
(Sergeibach/Dreamstime)

Władze Serbii wzywają swoich rodaków z Kosowa, by nie bojkotowali niedzielnych wyborów do władz lokalnych. Większość mieszkających tam Serbów nie uznaje Kosowa za swoje państwo i uważa, że udział w wyborach byłby uznaniem _ nielegalnej _ niepodległości.

Do mającej dla Serbów historyczne znaczenie Graćanicy przyjechał pierwszy wicepremier Serbii Aleksander Vućić. Na przedwyborczym wiecu, przekonywał ponad 15 tysięcy Serbów, by w niedzielę poszli głosować.

-_ Miejcie na uwadze to, że nie jesteśmy tu dzisiaj dlatego, że zbliżają się jakieś partyjne wybory.To nie są żadne partyjne wybory. Te wybory dotyczą waszej przyszłości _ - mówił Aleksander Vućić. - S_ ą to wybory, które dotyczą przyszłości Serbów w Kosowie i Metohi. Dlatego proszę zwłaszcza, tych którzy się wahają. Niech jeszcze raz przemyślą, czy mają prawo igrać nie ze swoją, a przyszłością swoich dzieci. _

Pod koniec sierpnia w Brukseli premierzy Kosowa i Serbii po długich i trudnych negocjacjach osiągnęli porozumienie w którym zobowiązali się m.in wobec UE do zapewnienia sprawnego przebiegu wyborów. Ustalono , że po wyborach w zamieszkałym przez Serbów północnym Kosowie będzie mogła powstać _ Wspólnota serbskich gmin _ z dużą autonomią , własną policją, sądownictwem i służbą zdrowia.

Władze w Belgradzie przekonują Serbów, że tylko poprzez udział w lokalnych władzach będą mogli walczyć o swoje prawa i przetrwanie w Kosowie.

Ostrzegają, że bojkot odpowiada tym wszystkim, którzy nie chcą, by powstała wspólnota serbskich samorządów. Wyborom bacznie przygląda się Unia Europejska. Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton powiedziała wczoraj, że niedzielne wybory są _ kluczem dla przyszłości Kosowa i normalizacji jego stosunków z Serbią _. Władze Kosowa i Serbii liczą na to, że normalizacja stosunków spowoduje przyspieszenie procesu ich integracji z UE. Decyzję w tej sprawie państwa członkowskie uzależniają jednak od przebiegu wyborów. Uznawane przez Serbów za kolebkę swojej państwowości Kosowo ogłosiło niepodległość w 2008 roku. Uznane zostało przez większość państw Unii Europejskiej i USA. Serbia nie pogodziła się z utratą swojej dawnej prowincji i nie zamierza uznawać niepodległości Kosowa.

Czytaj więcej w Money.pl
Wyborczy skandal pogrążyłby Kosowo i Serbię Władze kosowskie cofnęły nakaz aresztowania serbskiego ministra ds. Kosowa.
Wybory w PO do powtórki? Graś: winnych ukarzemy _ - Sprawa nie zostanie zamieciona pod dywan _ - zapewnia rzecznik rządu. - _ Odbyła się walka Dawida z Goliatem. Goliat nie pogodził się z przegraną i mamy tego konsekwencje. _
Saakaszwili odchodzi. "Byliśmy zbyt srodzy" - _ Spotkamy się w trakcie kolejnych wyborów _- zapewnił ustępujący prezydent.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)