Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wybory w Polsce. Każdy będzie mógł zagłosować korespondencyjnie?

0
Podziel się

Projekt nowelizacji kodeksu wyborczego zaproponowany przez PO trafił już do sejmu.

Wybory w Polsce. Każdy będzie mógł zagłosować korespondencyjnie?
(Bartosz KRUPA/East News)
bEqAAwcB

Platforma Obywatelska chce, by każdy miał prawo głosować korespondencyjnie. Projekt nowelizacji kodeksu wyborczego w tej sprawie trafił już do sejmu. Dotyczyłby on wyborów samorządowych, parlamentarnych i prezydenckich. Platforma zakłada, że po raz pierwszy powszechne głosowanie korespondencyjne możliwe byłoby w wyborach samorządowych w 2014 roku.

Poseł PO Marek Wójcik mówi, że zasady byłyby podobne jak podczas wyborów w 2011 roku, ale dotyczyłby nie tylko osób niepełnosprawnych lub głosujących za granicą, ale wszystkich bez wyjątku.

- _ Wyborca, który będzie chciał zagłosować korespondencyjnie, musi wystąpić o dostarczenie pakietu wyborczego. Taki pakiet zostanie dostarczony do niego domu. W skład pakietu wyborczego będzie wchodziła karta do głosowania, koperta na kartę do głosowania i koperta zwrotna _ - przybliża pomysł PO poseł Marek Wójcik.

bEqAAwcD

Zdecydowanie przeciwne temu pomysłowi jest Prawo i Sprawiedliwość, które nie poprze propozycji PO dotyczącej zmian w kodeksie wyborczym.

- _ Majstrowanie przy kodeksie wyborczym przed wyborami jest niebezpieczne, a Platformie Obywatelskiej dedykuję sytuację na Białorusi. Tam korespondencyjnie można glosować na tydzień przed wyborami _- skomentował poseł PiS Mariusz Błaszczak.

Oprócz umożliwienia głosowania korespondencyjnego wszystkim obywatelom, nowelizacja ma także w większym stopniu niż było to dotychczas ułatwić osobom niepełnosprawnym dostęp do lokali wyborczych. Zapisy wprowadzają też pod groźbą kary obowiązek publikacji listy darczyńców, którzy finansują komitety wyborcze.

Jak miałyby wyglądać takie korespondencyjne wybory? Wyborca chcący głosować korespondencyjnie w kraju będzie zgłaszał taki zamiar wójtowi, a za granicą - konsulowi. Otrzyma wówczas pakiet wyborczy zawierający m.in. kartę do głosowania wraz z instrukcją głosowania korespondencyjnego.

bEqAAwcJ

Nowela ma również spowodować, że w każdym lokalu wyborczym dostępne będą nakładki w alfabecie Braille'a na karty do głosowania. Również wyborca głosujący korespondencyjnie będzie mógł zażądać przesłania mu wraz z pakietem wyborczym takich nakładek.

PO postuluje ponadto, aby PKW mogła przyjąć z zastrzeżeniami sprawozdanie finansowe komitetu wyborczego, który pozyskał lub wydatkował środki finansowe z naruszeniem przepisów - pod warunkiem, że suma zakwestionowanych środków nie przekroczy jednego procenta ogólnej kwoty przychodów komitetu wyborczego. Dotychczas PKW odrzucała takie sprawozdanie niezależnie od wielkości kwoty tych środków.

Czytaj więcej w Money.pl
Palikot napisał list do członków PO. "Katastrofa nieunikniona" _ Ideały PO zostały sprzedane za cenę trwania przy władzy, za garnitury, cygara i limuzyny _ - uważa Janusz Palikot.
Tusk przestaje wierzyć. Ostre słowa o Gowinie _ - To nie są zwykłe wybory na przewodniczącego. Gowin wykorzystuje demokrację w PO _ - deklaruje premier.
Gowin ogłosił program. Jakie ma pomysły? Bony wychowawcze, urlopy macierzyńskie dla kobiet na umowach śmieciowych i ordynacja mieszana w wyborach do Sejmu. To postulaty z programu kandydata na szefa PO.
bEqAAwde
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)