Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory w PO: Tusk zagłosuje na siebie

0
Podziel się:

W wyborach na szefa PO startują Donald Tusk i Jarosław Gowin. Nowy przewodniczący partii zostanie wybrany bezwzględną większością głosów.

Wybory w PO: Tusk zagłosuje na siebie
(STANISLAW KOWALCZUK/East News)

To ostatni dzień rozsyłania do 42 tysięcy członków PO tzw. pakietów wyborczych umożliwiających głosowanie na szefa Platformy. Głosować można za pośrednictwem tradycyjnej poczty lub przez internet. _ Będę głosować na siebie _ - zapowiedział premier Donald Tusk.

Kontrkandydatem obecnego szefa PO jest b. minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Premier pytany na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu, czy dostał już pakiet do głosowania, powiedział, że jeszcze nie wie. Dodał, że jest poza miejscem zamieszkania, a w jego korespondencji partyjnej obowiązuje sopocki adres. _ Zadzwonię dziś do mojej córki, ona mi powie, czy przyszła ta korespondencja _ - zadeklarował Tusk. I zapowiedział: _ Będę głosował na siebie _.

Dodał też, że w czasie kampanii przed wyborami w partii nie zrobi niczego, co by zaszkodziło Platformie. - _ Kandyduję na szefa PO, nie po to, aby wspomagać tych, którzy Platformie źle życzą, tylko wręcz przeciwnie. I będę oczekiwał od wszystkich, także od kontrkandydata, aby w tym zapale kampanijnym umieli zadbać, także o interes całości _ - oświadczył Tusk. _ Ponieważ bardzo wierzę w swoją wygraną, ja niczego w czasie tej wewnętrznej kampanii nie zrobię, co mogłoby zaszkodzić PO _ - zadeklarował szef rządu.

Na pytanie, czy odbędzie się jego debata z Gowinem, Tusk zaznaczył, że na razie powstrzymuje się od decyzji w tej sprawie.

_ - Ponieważ bardzo bym chciał, także w przyszłości, aby PO odnosiła sukcesy i wierzę w to, dlatego na razie powstrzymuję się od decyzji od udziału w debacie. Bo czasami mam wrażenie, że wystąpienia publiczne mojego konkurenta nie wzmacniają PO, tylko ją osłabiają _ - ocenił premier. _ Moim zadaniem, kiedy jestem w roli szefa partii, jest promować, to co dobre w Platformie _ - dodał.

_ - Nie rozumiem i nie akceptuję zachowania tych polityków PO, którzy ubiegając się o wpływy w PO, o przywództwo w PO, każdego dnia obniżają jej wartość i wizerunek, czego ja nie zamierzam akceptować. Na pewno nie będę w tym brać udziału _ - zapowiedział Tusk.

Premier był pytany także o sprawę posła Johna Godsona, który - jak podkreśla w mediach - nosi ze sobą rezygnację z członkostwa w partii.

_ Wielką umiejętnością współdziałania w obrębie jednej partii politycznej jest zdolność do krytycyzmu i lojalności jednocześnie. Trzeba mieć dużo odpowiedniej wrażliwości, talentu, szczególnie w czasie publicznych wystąpień, by to umiejętnie godzić. Moim zdaniem, to nie jest takie trudne, aby się umieć lojalnie wobec swojej wspólnoty politycznej wypowiadać i równocześnie zachować krytycyzm _ - dodał.

_ - Niektórzy na pewno przesadzają. Niektórzy rezygnują z krytycyzmu, co jest zawsze złe, a niektórzy odrzucają tę wartość, jaką jest lojalność wobec własnego środowiska i to też nie jest najlepsze. Uważam, że każda z osób publicznie wypowiadających się na temat wspólnoty politycznej, do której przynależy, powinna zastanowić się nad właściwymi proporcjami, to samo dotyczy Jarosława Gowina _ - dodał.

Marcin Kierwiński z partyjnej komisji, która odpowiada za przeprowadzenie wyborów przewodniczącego PO powiedział, że kończy się wysyłka do członków PO materiałów niezbędnych do przeprowadzenia bezpośrednich wyborów przewodniczącego partii. _ Każdy z uprawnionych do głosowania członków PO otrzyma kartę wyborczą oraz login potrzebny do głosowania internetowego _ - podkreślił.

Głosować można pocztą lub przez internet. _ Oczywiście uruchomienie procedury głosowania internetowego uniemożliwia głosowanie korespondencyjne - i odwrotnie _ - zaznaczył Kierwiński, który sam zamierza głosować przez internet. Żartobliwie tłumaczył, że jako elektronik z wykształcenia chce promować ten sposób głosowania. Jak mówił, materiałów do głosowania jeszcze nie otrzymał, ma nadzieję, że Poczta Polska wkrótce je dostarczy.

Głosujący za pośrednictwem poczty muszą odesłać karty wyborcze do 19 sierpnia. Na głosowanie internetowe będzie tydzień: od 1 do 6 sierpnia będzie działała specjalnie w tym celu utworzona strona internetowa.

PO zapewnia, że wybory będą tajne - specjalny system kodowania ma uniemożliwić przypisanie oddanego głosu konkretnej osobie. W wyborach na szefa PO startują Donald Tusk i Jarosław Gowin. Nowy przewodniczący partii zostanie wybrany bezwzględną większością głosów, w wyborach powszechnych. Wyniki głosowania mają być znane po 20 sierpnia.

Czytaj więcej w Money.pl
Konwencja PO. Dziś decyzja o wyborach w partii Wciąż nie wiadomo, czy o funkcję przewodniczącego będzie ubiegał się Grzegorz Schetyna. Niewykluczone, że decyzję w tej sprawie ogłosi dzisiaj.
Jest kandydatura Gowina, ale Tuska nie ma Kandydatura Jarosława Gowina na przewodniczącego PO została oficjalnie zgłoszona do komisji wyborczej Platformy, która jest odpowiedzialna za przeprowadzenie bezpośrednich wyborów szefa partii.
Schetyna z Tuskiem razem dla dobra PO Platforma Obywatelska potrzebuje zgodnej współpracy, by wygrać wybory europejskie w 2014 r.; ofensywa polityczna PO nastąpi już we wrześniu - zapowiedział wiceszef PO Grzegorz Schetyna. Zapewnił też o dobrych relacjach łączących go z premierem Donaldem Tuskiem.
wybory
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)