Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory w Pakistanie. Pervez Musharraf dożywotnio bez prawa wyborczego

0
Podziel się:

Jest to pierwszy przypadek, by sąd w Pakistanie odebrał obywatelowi do końca życia bierne prawo wyborcze.

Wybory w Pakistanie. Pervez Musharraf dożywotnio bez prawa wyborczego
(Dabkowski/Reporter)

Pakistański sąd nałożył na byłego prezydenta Perveza Musharrafa dożywotni zakaz startowania w wyborach, niwecząc w ten sposób jego wysiłki na rzecz odzyskania wpływów politycznych poprzez zdobycie mandatu parlamentarnego.

Jest to pierwszy przypadek, by sąd w Pakistanie odebrał obywatelowi do końca życia bierne prawo wyborcze. Musharraf, przywódca wojskowego zamachu stanu z 1999 roku i prezydent państwa w latach 2001-08, powrócił wcześniej w tym roku z dobrowolnej emigracji, by wystawić swą kandydaturę w wyznaczonych na 11 maja wyborach powszechnych. Komisja wyborcza uznała jednak, że nie ma on do tego prawa, gdyż toczą się przeciwko niemu sądowe postępowania karne.

Sąd w Peszawarze odrzucił odwołanie od decyzji komisji, nadając jednocześnie wyłączeniu Musharrafa z wyborów charakter dożywotni. - _ Były dyktator zarządził umieszczenie sędziów wyższej rangi oraz ich rodzin w areszcie domowym i dwukrotnie zawiesił konstytucję państwa _ - zaznaczył w uzasadnieniu orzeczenia przewodniczący sądu Dost Mohammad Khan.

Nadzieje Musharrafa na zdobycie społecznego poparcia po powrocie do kraju nie spełniły się, a 19 kwietnia został on aresztowany, co nie zdarzyło się dotąd żadnemu z byłych naczelnych dowódców pakistańskich sił zbrojnych, mających faktyczny status osób politycznie nietykalnych.

Po zatrzymaniu Musharrafa sąd nakazał umieszczenie go w areszcie tymczasowym na okres dwóch tygodni w związku z postępowaniem karnym, dotyczącym wywierania wpływu na wymiar sprawiedliwości w trakcie sprawowania prezydentury.

Sąd antyterrorystyczny w Rawalpindi orzekł wobec Musharrafa kolejny 14-dniowy areszt - tym razem w ramach rozpatrywania zarzutów, iż nie zapewnił byłej premier Benazir Bhutto wystarczającej ochrony przed jej zamordowaniem w zamachu w 2007 roku. Oznacza to, że były prezydent nie odzyska wolności przed dniem wyborów.

Czytaj więcej o sytuacji w Pakistanie w Money.pl
Uszczelniają swoje granice. Czego się boją? Pakistańskie władze poinformowały dzisiaj, że uszczelnią granicę z Afganistanem i ograniczą przepływ afgańskich uchodźców w czasie wyborów parlamentarnych 11 maja.
Eunuch ma szanse zasiąść w parlamencie Szacuje się, że blisko 200-milionowym Pakistanie żyje prawie pół miliona transwestytów i hermafrodytów.
Bomba w czasie procesji. Dziesięciu zabitych Ładunek wybuchowy eksplodował w sklepie w prowincji Chajber Pachtunchwa. Bomba została zdetonowana zdalnie, gdy do tego miejsca zbliżali się szyici.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)