Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wybory w Egipcie. Prezydent zmienia datę

0
Podziel się:

Wybory parlamentarne w Egipcie rozpoczną się 22 kwietnia, a nie jak wcześniej zapowiadano 27 kwietnia.

Wybory w Egipcie. Prezydent zmienia datę
(Apaimages/Polaris/East News)

Wybory parlamentarne w Egipcie rozpoczną się 22 kwietnia, a nie jak wcześniej zapowiadano 27 kwietnia - poinformował rzecznik prezydenta Mohammeda Mursiego. Poprzednią datę wyborów krytykowali Koptowie, gdyż zbiegała się z obchodami Wielkanocy.

Prezydent wydał dekret, w którym _ w odpowiedzi na prośby chrześcijan _ data rozpoczęcia głosowania została zmieniona - poinformował rzecznik Mursiego.

Skargi Koptów wynikały z tego, że w niektórych regionach głosowanie odbywałoby się w okresie wielkanocnym. Koptowie stanowią około 10 procent 83-milionowego społeczeństwa Egiptu.

Zgodnie z sobotnim dekretem głosowanie odbędzie się w czterech etapach. Jako pierwsi głosować będą 22 i 23 kwietnia mieszkańcy pięciu prowincji, w tym Kairu. Wcześniej zapowiadano, że pierwsza tura głosowania odbędzie się 27 i 28 kwietnia. Zgodnie z kalendarzem koptyjskim 28 kwietnia przypada Niedziela Palmowa.

Z kolei druga tura wyborów odbędzie się 29 i 30 kwietnia, zamiast 4 i 5 maja, gdy Koptowie obchodzą Niedzielę Wielkanocną.

Także pozostałe etapy głosowania zostały przesunięte o dwa-trzy dni. Nowy parlament zbierze się 2 lipca, a nie 6 lipca, jak wcześniej planowano.

Drogę do wyznaczenia terminu wyborów otworzyło przyjęcie w czwartek przez Szurę, izbę wyższą parlamentu, nowej ordynacji wyborczej wraz z poprawkami wniesionymi przez Trybunał Konstytucyjny.

W czerwcu 2012 roku Trybunał orzekł, że przeprowadzone ponad pół roku wcześniej wybory parlamentarne były niezgodne z konstytucją, gdyż nie zapewniały równych szans kandydatom niezależnym. Zanegował jednocześnie legalność mandatów około jednej trzeciej deputowanych, reprezentujących w większości islamistyczne Bractwo Muzułmańskie, z którego wywodzi się również Mursi.

Na mocy nowej konstytucji Egiptu, zatwierdzonej w grudniu ubiegłego roku przez referendum, izba wyższa parlamentu dysponuje pełnią władzy ustawodawczej do czasu wyłonienia w wyborach nowej izby niższej.

Ze względu na niedostateczną liczbę oddelegowanych przez wymiar sprawiedliwości obserwatorów głosowania w wyborach w Egipcie odbywają się w różnych regionach niejednocześnie.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent Egiptu to tylko figurant? Władza iluzoryczna Jeśli Mohamed Mursi chce coś znaczyć w kraju, będzie musiał przeciwstawić się wpływom wojskowych.
Tutaj posłowie nie mogą zmieniać partii Ze względu na niedostateczną liczbę oddelegowanych przez wymiar sprawiedliwości obserwatorów, głosowania w wyborach w Egipcie odbywają się w różnych regionach niejednocześnie.
Egipt wybuchnie? Po tej decyzji to możliwe Wyrok Trybunału może opóźnić planowane na kwiecień wybory parlamentarne.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)