Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wybory w Afganistanie. Kolejny kandydat rezygnuje

0
Podziel się:

Abdul Rahim Wardak zrezygnował ze startu w wyborach prezydenckich. Głowa państwa stanie m. in. przed trudnym zadaniem kontynuowania walki z talibami.

Wybory w Afganistanie. Kolejny kandydat rezygnuje
(ISAF Headquarters Public Affairs Office/CC BY 2.0/wikimedia commons)

Były minister obrony Afganistanu Abdul Rahim Wardak (na zdjęciu) oświadczył, że wycofuje się z udziału w wyborach prezydenckich. Oznacza to, że 5 kwietnia o najwyższy urząd w państwie ubiegać się będzie dziewięciu kandydatów.

Wardak nie podał powodu swojej rezygnacji i powiedział, że nie poprze żadnego z pozostałych pretendentów.

Wykształcony w USA Wardak, Pasztun, przez wiele lat sprawował funkcję ministra obrony, z której został usunięty w 2012 r., gdy parlament przegłosował wobec niego wotum nieufności. Dla USA był jednym z najbardziej zaufanych przedstawicieli afgańskich władz. Nie był uważany za faworyta kwietniowych wyborów.

W ubiegłym tygodniu z prezydenckiego wyścigu wycofał się brat urzędującego szefa państwa Hamida Harzaja, Kajum, który ogłaszając swoją decyzję, poparł byłego ministra spraw zagranicznych Zalmaja Rasula, jednego z wyborczych faworytów.

Dwaj pozostali faworyci to: były szef afgańskiej dyplomacji Abdullah Abdullah, który w wyborach 2009 roku uzyskał drugi wynik, oraz Aszraf Ghani, były dygnitarz z Banku Światowego, który obecnie kieruje komisją nadzorującą przekazywanie odpowiedzialności za sytuację w kraju z wojsk NATO na afgańskie siły bezpieczeństwa.

Komentatorzy przewidują, że pierwsza tura nie wyłoni zdecydowanego zwycięzcy i konieczna będzie dogrywka.

Kilka dni temu afgańscy talibowie ostrzegli, że mobilizują wszystkie siły, by zakłócać wybory, a celem ataków mają być m.in. wszystkie osoby pracujące przy ich organizacji.

Kandydatom przydzielono pojazdy opancerzone i ochronę. Zgodnie z konstytucją obecny prezydent Hamid Karzaj, który jest u władzy od obalenia talibów w 2001 r., nie może ubiegać się o trzecią kadencję.

Następca Karzaja stanie przed trudnym zadaniem kontynuowania walki z talibami i będzie nadzorował zakończenie misji sił koalicji międzynarodowej. Zapewne czekać go będzie także decyzja w sprawie ewentualnego pozostawienia części obcych wojsk w Afganistanie. Siły międzynarodowe pod wodzą NATO przygotowują się do wyjścia z Afganistanu do końca roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Karzaj prowadzi tajne rozmowy z talibami? Mają one przekonać islamistów do zawarcia pokoju z rządem w Kabulu - informuje New York Times.
Talibowie zakłócą wybory prezydenckie? Afgańscy bojownicy ostrzegli, że mobilizują wszystkie siły, by zakłócać głosowanie zaplanowane na 5 kwietnia.
Zmarł wiceprezydent. Powodem atak serca? W wieku 56 lat zmarł Mohammad Kasim Fahim - poinformował dzisiaj rzecznik afgańskiego prezydenta Aimal Faizi.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)