Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wybory szefa unijnej dyplomacji. Włoszka traci poparcie

0
Podziel się

Po zestrzeleniu samolotu i dowodach świadczących o tym, że odpowiedzialni są prorosyjscy separatyści wiele się zmieniło.

Wybory szefa unijnej dyplomacji. Włoszka traci poparcie
(Parlament Europejski)
bDZZMEkB

Po zestrzeleniu malezyjskiego samolotu maleją szanse Włoszki na szefową unijnej dyplomacji. Federica Mogherini, obecna minister spraw zagranicznych, jest forsowana na to stanowisko przez władze w Rzymie. Krajom Europy Środkowo-Wschodniej nie podobają się jej prorosyjskie sympatie. Teraz, grupa niechętnych może się powiększyć - takie opinie można usłyszeć w Brukseli.

Na środowym, unijnym szczycie, jeszcze przed zestrzeleniem samolotu, Włoszka była wymieniana jako główna kandydatka na stanowisko szefowej unijnej dyplomacji. Nie została wybrana, bo zbyt duży był opór państw naszego regionu. Mimo to, premier Włoch Matteo Renzi zapowiadał, że 30-ego sierpnia, gdy europejscy przywódcy ponownie zjadą na szczyt do Brukseli, wystawi tę kandydaturę i będzie walczył o poparcie. Po zestrzeleniu samolotu i dowodach świadczących o tym, że odpowiedzialni są prorosyjscy separatyści wiele się zmieniło.

_ - To naprawdę może być cios dla tej kandydatury. Przyznają to nawet włoscy dyplomaci. Federica Mogherini może teraz mówić stanowczym głosem pod adresem Rosji, ale to już jej nie pomaga _ - powiedział Polskiemu Radiu szef brukselskiego biura dziennika _ Financial Times _.

bDZZMEkD

Peter Spiegel przewiduje, że grupa państw, która mogłyby stanąć w jej obronie, będzie maleć. Kraje Europy Środkowo-Wschodniej, które były przeciwne Włoszce, naciskają teraz na bardziej zdecydowaną odpowiedź Unii i surowsze kary dla Rosji.

Czytaj więcej w Money.pl
Merkel stanie dziś murem za Ukrainą Merkel i Poroszenko rozmawiali przez telefon dziś w nocy - podała administracja prezydencka w Kijowie.
Umowa między UE i USA to 120 mld rocznie Negocjacje będą jednak trudne z powodu różnicy zdań w wielu kwestiach. Przedstawiciele Brukseli i Waszyngtonu spotykają się po raz szósty.
Ważny dzień w Brukseli. Nowy szef KE Juncker ma zastąpić na stanowisku przewodniczącego Komisji Portugalczyka Jose Barosso. Decyzja państw UE w sprawie jego nominacji nie będzie jednak jednomyślna, jak miało to miejsce w przeszłości przy wyborze szefa KE.
bDZZMEle
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)