Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wybory samorządowe. Jest lista PO do Rady Warszawy

0
Podziel się:

Nową osobą na liście jest piosenkarka Krystyna Prońko, która kandyduje z Targówka.

Wybory samorządowe. Jest lista PO do Rady Warszawy
(PrntScreen z YouTube)

Zdecydowana większość stołecznych radnych PO będzie ponownie ubiegać się o mandaty w Radzie Warszawy w listopadowych wyborach samorządowych. Nową osobą na liście jest piosenkarka Krystyna Prońko, która kandyduje z Targówka.

Władze warszawskiej Platformy zatwierdziły w sobotę listy do Rady Miasta, a także kandydaturę Hanny Gronkiewicz-Waltz, która w zaplanowanych na 16 listopada wyborach ubiegać się będzie o trzecią kadencję na fotelu prezydenta stolicy.

Kampania stołeczna PO ma ruszyć na początku października - zainauguruje ją konwencja wyborcza, gdzie zaprezentowany zostanie m.in. program partii na nadchodzącą kadencję samorządu (2014-2018).

Platforma w swej kampanii wyborczej zamierza postawić przede wszystkim na kontakt bezpośredni swych kandydatów z mieszkańcami stolicy. _ Chcemy porozmawiać z warszawiakami o tym, co zdarzyło się w okresie ośmiu lat naszych rządów w mieście i podsumować ten okres, a będzie trochę tego, bo Warszawa się bardzo zmieniała, a także zakreślić plany na te następne cztery lata, kontynuacji tej pozytywnej zmiany _ - powiedział PAP szef stołecznego sztabu PO Marcin Kierwiński.

W programie wyborczym PO mają się znaleźć zapowiedzi zarówno kontynuacji rozpoczętych już w mieście inwestycji, m.in. budowy drugiej linii metra, jak i zupełnie nowych. Chodzi np. o budowę przedszkoli i żłobków w Warszawie.

Według sekretarza stołecznej PO i szefa klubu radnych Platformy w Radzie Warszawy, Jarosława Szostakowskiego, o mandaty ponownie ubiegać się będzie zdecydowana większość obecnych stołecznych radnych. Ze startu do Rady Miasta zrezygnowały m.in. dwie dotychczasowe radne: Maria Szreder (startuje do rady dzielnicy Mokotów) oraz Jolanta Gruszka, która jest jednocześnie szefową gabinetu marszałek Sejmu Ewy Kopacz (chce kandydować do sejmiku Mazowsza).

Jeśli chodzi o nowe nazwiska na liście, to jest to m.in. piosenkarka Krystyna Prońko, autorka słynnego przeboju _ Jesteś lekiem na całe zło _, która ma kandydować z ostatniego miejsca w okręgu nr 7 (Targówek, Rembertów, Wawer, Wesoła). _ Kandydaturę pani Krystyny zgłosiło koło Wesoła, z tego, co wiem, od lat bardzo blisko współpracuje z tym kołem, stąd jej obecność na liście. My zresztą bardzo chętnie witamy na naszych listach ludzi o uznanych nazwiskach, którzy angażują się w lokalne społeczności _ - zaznaczył Kierwiński.

Do Rady Warszawy startują ponadto: burmistrz dzielnicy Białołęka Piotr Jaworski (jedynka w okręgu nr 6 obejmującym Białołękę i Pragę Północ), a także z miejsca drugiego tej samej listy - szef biura prasowego klubu PO w Sejmie Tomasz Tretter.

Jedynki list do Rady Miasta w większości przypadły dotychczasowym radnym. Z miejsca pierwszego na Śródmieściu i Ochocie (okręg nr 1) kandyduje obecna przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska, prywatnie żona szefa klubu Platformy w Sejmie Rafała Grupińskiego. Liderem listy na Pradze Południe (okręg nr 2) jest obecny wiceszef klubu radnych PO w Radzie Warszawy Paweł Lech, na Mokotowie (okręg nr 3) - szef tego klubu Jarosław Szostakowski, a na Woli (okręg nr 4) - stołeczny radny Marcin Hoffman.

W pozostałych okręgach miejsca pierwsze również przypadły obecnym radnym Platformy - w okręgu nr 5 (Bielany, Żoliborz) - Piotrowi Mazurkowi, nr 7 (Targówek, Rembertów, Wawer, Wesoła) - Ewie Masny, nr 8 (Ursynów, Wilanów) - Zofii Trębickiej, a na Bemowie, Ursusie i Włochach (okręg nr 9) - Marii Łukaszewicz. Na drugim miejscu listy ursynowsko-wilanowskiej znalazł się b. przewodniczący Rady Warszawy i b. członek KRRiT Lech Jaworski.

Stołeczne listy PO ostatecznie zatwierdzi w przyszły weekend Rada Mazowieckiej PO. Termin zgłaszania list kandydatów na radnych: gmin, powiatów, sejmików wojewódzkich, radnych miejskich oraz radnych dzielnic Warszawy mija 7 października. Do 17 października komitety wyborcze mają czas na na zgłoszenie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 16 listopada. Wybierzemy w nich blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz blisko 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Dwa tygodnie później, 30 listopada przeprowadzona zostanie druga tura głosowania tam, gdzie w pierwszej turze nie zostanie wybrany wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Do drugiej tury przechodzi dwóch kandydatów, którzy otrzymali najlepszy wynik.

Czytaj więcej w Money.pl
9 rzeczy, które warto wiedzieć o Tusku Polski premier i przyszły szef Rady Europejskiej był przez krótki czas podwładnym Jarosława Kaczyńskiego i ma na koncie wyjątkowy rekord. Ale to nie wszystko.
Skończyło się spotkanie prezydenta z premierem Według prezydenckiej kancelarii, głównym tematem rozmowy będzie szczyt NATO w Newport w Walii.
Ewa Kopacz oficjalnym kandydatem na premiera Bronisław Komorowski: _ Rekomendacja nie jest dla mnie wiążąca _.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)