Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wybory samorządowe 2014 w Opolu. Blogerzy kulinarni i ludzie sportu kandydatami

0
Podziel się:

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada. Wybierzemy w nich blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich, a także prawie 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Wybory samorządowe 2014 w Opolu. Blogerzy kulinarni i ludzie sportu kandydatami
(ADAM STEPIEN/REPORTER)

Sztangista, olimpijczyk Bartłomiej Bonk, żużlowy mistrz świata sprzed lat Jerzy Szczakiel, prezes siatkarskiej Zaksy Sabina Nowosielska czy np. znany z programów telewizyjnych bloger kulinarny Adam Czapski wystartują na Opolszczyźnie w wyborach samorządowych.

Na zwołanej dzisiaj konferencji prasowej kandydat Platformy Obywatelskiej na prezydenta Opola, poseł Tadeusz Jarmuziewicz zapowiedział, że w poniedziałek PO przedstawi wszystkich kandydatów do rady miasta. W sobotę zaprezentował jednego z nich - blogera kulinarnego z Opola, znanego m.in. z udziału w programie Hell's Kitchen Adama Czapskiego.

Czapski przyznał, że będzie to jego _ pierwsze polityczne doświadczenie _, a zdecydował się przyjąć propozycję PO, bo partia _ jest mu bliska _. _ Poza tym widzę, że za jej rządów w Opolu wiele się zmieniło, miasto rozkwitło. Moją rolą będzie, by rozkwitło także kulturalnie, społecznie i kulinarnie _ - mówił.

Zapowiedział, że chciałby zająć się np. edukacją kulinarną w szkołach i przedszkolach. Zaznaczył też, że jeśli zostanie radnym, to pieniądze, które będzie dostawał za zasiadanie w radzie przeznaczy na opolskie fundacje, np. zajmujące się walką z nowotworami.

Jarmuziewicz i Czapski powiedzieli, że połączyło ich właśnie wspólne gotowanie - na opolskim rynku w ubiegły weekend na Festiwalu Opolskich Smaków. _ Okazało się, że kuchnia to nie tylko dobre miejsce dla domu i rodziny, ale też dla polityki _ - mówili.

Czapski nie będzie jedynym blogerem kulinarnym, który wystartuje w listopadowych wyborach samorządowych. Z list PSL do sejmiku startować będzie inny bloger, Tomasz Gabor. _ Poza tym, że gotuję i dzielę się tym na blogu, to od dwunastu lat jestem sołtysem, od czterech radnym powiatu opolskiego. Pomyślałem więc, że czas na działania na szerszym polu _ - tłumaczył.. Niedawno Gabor startował też w prawyborach stowarzyszenia Razem dla Opola, które wskazały kandydata na prezydenta Opola. Wygrał je jednak szef klubu radnych Razem dla Opola Marcin Ociepa.

W wyborach samorządowych na listach różnych partii pojawią się także ludzie sportu. Sztangista Bartłomiej Bonk wystartuje z list SLD do rady miasta Opola, a prezes klubu siatkarskiego Zaksa Kędzierzyn-Koźle Sabina Nowosielska będzie kandydować z list PO do sejmiku i powalczy jako kandydat tej partii o fotel prezydenta Kędzierzyna-Koźla.

Nowosielska, która przez kilka lat była także wiceprezesem spółki akcyjnej ZAK S.A zadeklarowała, że w pracy samorządowej zamierza wykorzystywać swoje biznesowe i menedżerskie doświadczenie. Przyznała, że o ile funkcja radnej sejmiku nie kolidowałaby jej zdaniem z funkcją prezesa siatkarskiej Zaksy, o tyle nie mogłaby łączyć pracy na rzecz klubu z prezydenturą. _ - Jeśli te wybory wygram, to żal mi będzie moich chłopaków z klubu, ale jeżeli dobrze doczytałam, to mogę być w radzie nadzorczej klubu sportowego _ - dodała.

Indywidualny mistrz świata w żużlu z 1973 r. Jerzy Szczakiel nie kryje, że na start w wyborach dał się namówić, bo chce wesprzeć pomagającego żużlowemu opolskiemu klubowi Kolejarz Opole radnemu PSL, Grzegorzowi Sawickiemu, który ubiegać się będzie zarówno o miejsce w sejmiku, jak i fotel prezydenta Opola. Szczakiel dodał, że w sejmiku chciałby działać na rzecz sportu. _ Sport na Opolszczyźnie kuleje. Za czasów, gdy jeździłem była w Opolu piłka nożna, żużel, lekka atletyka. Teraz została siatkówka, piłka ręczna. A przydałoby się coś więcej _ - przekonywał żużlowiec.

Jedynką PO z okręgu obejmującego powiaty kędzierzyńsko-kozielski i strzelecki będzie natomiast trener jeździectwa, wcześniej utytułowany zawodnik Andrzej Sałacki - założyciel i menedżer Ludowego Klubu Jeździeckiego Lewada, trener i kierownik ekipy polskiej kadry olimpijskiej w dyscyplinie ujeżdżenia podczas igrzysk w Londynie, a wcześniej m.in. zdobywca 12 medali mistrzostw Polski w ujeżdżeniu. Radnym PO w sejmiku chce być też ponownie Janusz Trzepizur - m.in. dwukrotny mistrz Polski w skoku wzwyż na stadionie z lat 1980 i 1983 i pod dachem (1982) oraz uczestnik igrzysk w Moskwie w 1980 roku.

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada. Wybierzemy w nich blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich, a także prawie 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Czytaj więcej w Money.pl
Oto kandydatka PO na prezydenta Krakowa Jej najpoważniejszym kontrkandydatem będzie urzędujący prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
PKW podniosła diety dla członków komisji _ Dotychczasowe wynagrodzenie było niezachęcające, delikatnie mówiąc _ - ocenił przedstawiciel Komisji.
PO boi się o wynik wyborów? Współpraca z... Sytuacja dotyczy między innymi Wrocławia czy Poznania, gdzie władzę sprawują samorządowcy niegdyś bliscy Platformie, jednak obecnie posiadający własne komitety.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)