Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wybory prezydenta Krakowa. PiS ogłosiło kandydata

0
Podziel się:

Zdaniem socjologa z Uniwersytetu Jagiellońskiego dr. Jarosława Flisa postawienie na tę osobę to najlepsze, co na tym etapie mogło zrobić PiS.

Wybory prezydenta Krakowa. PiS ogłosiło kandydata

Marek Lasota, dyrektor krakowskiego oddziału IPN i radny klubu PO w sejmiku województwa, jest kandydatem PiS na prezydenta Krakowa. Lasota powiedział, że zgodził się na start w wyborach._ _

_ - Kandydatura Marka Lasoty uzyskała akceptację kierownictwa PiS. Oficjalna prezentacja naszego kandydata nastąpi w poniedziałek _ - powiedział poseł Andrzej Adamczyk, szef okręgu krakowskiego PiS.

Politycy PiS namawiali Lasotę do kandydowania na prezydenta Krakowa od kilku tygodni licząc, że Lasota będzie silnym kontrkandydatem dla starającego się po raz czwarty o reelekcję Jacka Majchrowskiego i że może zdobyć poparcie nie tylko elektoratu Prawa i Sprawiedliwości, ale także wyborców PO. Choć Lasota jest członkiem klubu PO w Sejmiku, nie należy do Platformy. Jest bezpartyjny.

_ - Zgodziłem się kandydować. W poniedziałek zaprezentuję się dziennikarzom i za pośrednictwem mediów mieszkańcom _ - powiedział Lasota. - _ Jestem i pozostanę bezpartyjny. Traktuję swój start w wyborach prezydenckich jako pragnienie pracy dla miasta i liczę, że będzie ona wspierana przez wszystkie siły, które będą się identyfikować z przedstawionym przeze mnie programem _ - podkreślił.

54-letni Marek Lasota jest dyrektorem krakowskiego oddziału IPN. Pochodzi z Olkusza i tam mieszka.

Od 2002 roku jest radnym sejmiku województwa. W 2002 r. zdobył mandat z listy PO-PiS, w 2006 r. z listy PO, w 2010 r. startował z listy PO i choć mandatu nie zdobył, objął go po wyborach parlamentarnych w 2011 r. po Lidii Gądek, która została posłem.

W 1980 r. był współorganizatorem Niezależnego Zrzeszenia Studentów UJ. Był członkiem zarządu uczelnianego tej organizacji, a w stanie wojennym członkiem kierownictwa konspiracyjnej Krakowskiej Komisji Wykonawczej NZS. W 1991 r. został posłem na Sejm z listy Porozumienia Obywatelskiego Centrum, był członkiem PC. W latach 1996-2000 był członkiem Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego i członkiem Zarządu Małopolskiego tej partii.

Lasota jest autorem książek i publikacji na temat inwigilacji Kościoła katolickiego w czasach PRL-u m.in. _ Donos na Wojtyłę. Karol Wojtyła w teczkach bezpieki _.

- Przewodniczący PO w Małopolsce Grzegorz Lipiec powiedział PAP, że Lasota nie był wcześniej zainteresowany kandydowaniem na prezydenta. _ Jestem rozczarowany. Marek Lasota nigdy wcześniej nie wyrażał chęci startu w wyborach prezydenckich. Nie rozmawiał o tym ani ze mną, ani z marszałkiem województwa Markiem Sową, ani z kolegami i koleżankami z klubu, do którego należał _ - mówił Lipiec. Na portalu społecznościowym napisał: _ to zadziwiające, że w wyborach na prezydenta Krakowa ma startować radny Platformy z Olkusza Lasota jako kandydat PiS, były radny Platformy Ptaszkiewicz jako radny niezależny, były szef Platformy (w Krakowie) Gibała też jako niezależny _.

Zdaniem socjologa z Uniwersytetu Jagiellońskiego dr. Jarosława Flisa postawienie na Lasotę to najlepsze, co na tym etapie mogło zrobić PiS. _ - Pytanie, czy PiS rzeczywiście będzie Lasotę wspierać w kampanii i jak na to zareagują wyborcy PiS. Do tej pory Jacek Majchrowski rozgrywał jednych przeciwko drugim: w 2002 wygrał z Ryszardem Terleckim broniąc miasta przed "siepaczami" Ziobry, a w 2010 r. wygrał ze Stanisławem Kracikiem głosami elektoratu PiS broniąc miasto przed zdominowaniem przez PO _ - mówił PAP Flis.

_ - Możliwe jest, że Lasoty nie uzna za swojego kandydata ani elektorat PiS, ani PO i Majchrowski wygra w pierwszej turze, ale też jest możliwe, że on sprytnie połączy niechęć obu tych elektoratów do Majchrowskiego i pozbawi go jego głównej broni - umiejętności wygrywanie jednych przeciwko drugim _ - dodał Flis.

W wyborach Lasota zmierzy się z urzędującym prezydentem Jackiem Majchrowskim, kandydatką PO radną miejską Martą Pateną, kandydatem niezależnym Łukaszem Gibałą, kandydatem niezależnym Sławomirem Ptaszkiewiczem, Tomaszem Leśniakiem z KWW Kraków Przeciw Igrzyskom - Porozumienie Ruchów Miejskich oraz z Janem Hartmanem reprezentujący Twój Ruch.

Czytaj więcej w Money.pl
PiS tryumfuje na Mazowszu. Nowy senator Wybory uzupełniające w okręgu nr 47 były konieczne w związku ze śmiercią senatora PiS Henryka Górskiego.
Oto kandydatka PO na prezydenta Krakowa Jej najpoważniejszym kontrkandydatem będzie urzędujący prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Tak Kaczyński rozpoczął sezon polityczny Prezes PiS odniósł się także do dzisiejszego wystąpienia sejmowego premiera Donalda Tuska
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)