Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wybory prezydenckie w Chile. Michelle Bachelet walczy o drugą kadencję

0
Podziel się:

W Chile, najbardziej neoliberalnym kraju regionu, zostanie jutro przeprowadzona II tura wyborów prezydenckich.

Wybory prezydenckie w Chile. Michelle Bachelet walczy o drugą kadencję
(VladimirCetinski/iStockphotot)

Faworytka, socjalistka Michelle Bachelet zakończyła w 2010 r. pierwszą kadencję prezydencką przy 80-procentowym poparciu. Dziś obiecuje _ mniej nierówności _.

62-letnia lekarka walczy o ponowny wybór na czele rozszerzonej koalicji centrolewicowej _ Nowa Większość _. W jej skład oprócz socjalistów i lewicowych chadeków w 23 lata po zakończeniu dyktatury generała Pinocheta weszli także komuniści.

Na pozyskanie głosów młodych wyborców w pierwszej, listopadowej turze głosowania wpłynęło m.in. zręczne włączenie przez nią do sztabu wyborczego liderów wielkich demonstracji i strajków młodzieży przeciwko prywatyzacji szkolnictwa wyższego, które poważnie popsuły w ostatnich latach wizerunek obecnego prezydenta Sebastiana Pinery.

Walcząc po ustawowej czteroletniej przerwie o drugą kadencję, Bachelet zapowiada _ wielkie zmiany _ w kraju, który od lat bogaci się, coraz gorzej tolerując _ rosnące nierówności społeczne i majątkowe _, o których mówiła przez cały czas kampanii kandydatka centrolewicy.

To wyczucie nastrojów znacznej części społeczeństwa jest powszechne wśród chilijskich polityków - podkreślała prasa chilijska przed pierwsza turą wyborów. Dlatego wszyscy - w mniejszym lub większym stopniu - obiecywali poprawę sytuacji najuboższych Chilijczyków.

Najbardziej wiarygodna w tych obietnicach okazała się Bachelet, która wróciła do Chile po 3 latach przewodniczenia ONZ-owskiej instytucji zajmującej się problemami kobiet.

Jej główna rywalka Evelyn Matthei, kandydatka prawicy, ze względu na swego ojca, generała, który poparł przewrót z 1973 roku dokonany przez Augusto Pinocheta, miała zapewnione poparcie nie tylko chilijskich neoliberałów, lecz także _ nostalgicznie nastrojonej _ mniejszości wyborców dobrze wspominających wojskowego dyktatora.

Uzyskała ponad 25 proc. głosów. Michelle Bachelet poparło w pierwszej turze 47 proc. głosujących. Za kandydaturą pani Matthei, popieraną przez Pinerę (jednak dość powściągliwie, ponieważ myśli on już o własnej kandydaturze w następnych wyborach prezydenckich), przemawiają wyniki gospodarcze Chile.

W chwili oficjalnego zakończenia dyktatury Pinocheta poniżej granicy ubóstwa żyło 40 proc Chilijczyków. Obecnie - 14 proc. Przeciętne dochody na jednego mieszkańca wzrosły w tym samym czasie z około 5 000 dolarów do 20 000 dolarów. Są wyższe, niż w jakimkolwiek kraju Ameryki Łacińskiej łącznie z szybko rozwijającą się Brazylią.

Pinera zostawi Chile jako kraj, w którym wzrost gospodarczy wynosi 5,5 proc. PKB, a rok zamknie się inflacją na poziomie 3 proc. Fakt, że ojciec kandydatki lewicy, również generał, został zgładzony przez Pinocheta, a ona sama przeszła przez izbę tortur policji politycznej, także nie był bez znaczenia, gdy chodzi o wynik głosowania.

_ Nowa _ Michelle Bachelet - pisała z Santiago w przeddzień drugiej tury agencja EFE - wydaje się bardziej zdecydowana dokonać wielkich zmian w kraju coraz gorzej znoszącym nierówności. W programie ostro krytykowanym przez rządzącą prawicę Bachelet stawia sobie za zadanie zmianę konstytucji odziedziczonej po Augusto Pinochecie, zapewnienie bezpłatnej i utrzymanej na wysokim poziomie edukacji i podniesienie podatków dla przedsiębiorstw z 20 do 25 proc.

Przywódczyni centrolewicy, która była w Ameryce Łacińskiej pierwszą kobietą prezydentem, powróciła do kraju z emigracji politycznej w 1979 roku, dokończyła rozpoczęte w NRD studia z tytułem lekarza chirurga i podjęła działalność polityczną w organizacji pozarządowej niosącej pomoc osobom torturowanym i dzieciom _ zaginionych _ działaczy opozycyjnych.

Zdobyła także dyplom Międzyamerykańskiego Kolegium Obrony w Waszyngtonie, a w 1955 r. została członkiem komitetu centralnego chilijskiej Partii Socjalistycznej. W rządzie prezydenta Ricardo Lagosa (2000-2006) była ministrem zdrowia, a następnie obrony, zyskując poparcie znacznej części chilijskiej kadry oficerskiej.

_ Fenomen Bachelet _ narodził się, jak przypomina w przeddzień drugiej tury wyborów prasa chilijska, podczas wielkiej powodzi, która zatopiła północne dzielnice stolicy Chile. Pani minister Bachelet pojawiła się tam na czołgu i osobiście kierowała akcją ratowniczą.

Czytaj więcej w Money.pl
Wyższe podatki dla kopalni miedzi? Uderzą w KGHM Kandydatka w wyborach prezydenckich Michelle Bachelet, zapowiedziała wycofanie się ze zwolnień podatkowych.
Zmiana konstytucji? Wyborcy zdecydują Socjalistka Michelle Bachelet wygrała dzisiaj pierwszą turę wyborów prezydenckich w Chile, ale nie zdołała uzyskać ponad połowy oddanych głosów.
Chile wybiera prezydenta. Faworytką kobieta Faworytka w sondażach to była prezydent, socjalistka Michelle Bachelet. kierowała krajem jako pierwsza kobieta na tym stanowisku w latach 2006-2010.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)