Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wybory prezydenckie w Afganistanie. Kto zastąpi Hamida Karzaja po 13 latach rządów?

0
Podziel się:

Jeśli żaden z ośmiu kandydatów nie zdobędzie ponad połowy głosów, konieczna będzie druga tura wyborów w Afganistanie.

Wybory prezydenckie w Afganistanie. Kto zastąpi Hamida Karzaja po 13 latach rządów?
(PAP/EPA)

Jeśli żaden z ośmiu kandydatów nie zdobędzie ponad połowy głosów, konieczna będzie druga tura wyborów.

Najwięcej szans na zwycięstwo daje się trzem kandydatom: byłym szefom afgańskiej dyplomacji, Abdullahowi Abdullahowi i Zalmajowi Rassulowi, a także byłemu ministrowi finansów Aszrafowi Ghaniemu.

Za zdecydowanego faworyta uważa się jednak 71-letniego Rassula, którego na swego następcę namaścił Hamid Karzaj.

Wybory stanowią sprawdzian stabilizacji kraju, pogrążonego w wojnie od trzech dziesięcioleci, i funkcjonowania jego instytucji. Jeśli zakończą się powodzeniem, po raz pierwszy władza w Afganistanie przejdzie z rąk do rąk w pokojowy i demokratyczny sposób.

*Zobacz jak głosują obywatele: *

  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://manager.money.pl/galerie/wybory-prezydenckie-w-afganistanie-g716407.html)

Do ochrony lokali wyborczych zmobilizowano setki tysięcy żołnierzy i policjantów. Władze obawiają się, że talibowie - tak jak zapowiadali - będą próbowali poprzez ataki storpedować głosowanie.

Czytaj więcej w Money.pl
Kandydat na prezydenta Afganistanu rezygnuje Brat prezydenta Hamida Karzaja nie weźmie udziału w wyborach i poprze innego kandydata.
Atak na gmach komisji wyborczej w Kabulu Nieznani napastnicy zajęli dziś budynek i ostrzelali położoną w jego pobliżu siedzibę międzynarodowej komisji wyborczej w centrum Kabulu.
Mała dziewczynka ofiarą ataku na pensjonat Wśród osób, które przebywały w budynku, było co najmniej trzech Amerykanów, Peruwiańczyk, Malezyjczyk oraz obywatel jednego z państw afrykańskich.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)