Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory prezydenckie na Słowacji. Trwa druga tura

0
Podziel się:

O urząd głowy państwa rywalizują obecny premier i przywódca lewicowej partii Smer-Socjaldemokracja (Smer-SD) Robert Fico oraz bezpartyjny przedsiębiorca Andrej Kiska.

Robert Fico
Robert Fico (ec.europa.eu)
bESvQGkB

W pierwszej turze 15 marca otrzymali oni odpowiednio 28 i 24 proc. głosów przy frekwencji wyborczej 43,4 proc.

Premier Fico głosował w sobotę wraz z żoną i synem w miejscowości Velke Dvorany w powiecie Topolczany na południowym zachodzie Słowacji, gdzie mieszka jego matka. _ Dopóki ludzie będą darzyć mnie zaufaniem, zostanę z nimi na dobre i na złe. Będę szanować decyzję ludzi _ - powiedział dziennikarzom.

Kiska oddał głos w rodzinnym Popradzie w towarzystwie ojca i córki. _ Sądzę, że w dniu dzisiejszym wszystko jest już w rękach ludzi, najważniejsze jest to, aby przyszli głosować. Przez dwa lata robiłem wszystko co się dało i co potrafię, teraz przyszła kolej tylko na ludzi _ - zadeklarował.

bESvQGkD

Głosowali już także obecny prezydent Słowacji, popierający Fico Ivan Gaszparovicz oraz jego poprzednicy na urzędzie głowy państwa - Rudolf Schuster i Michal Kovacz. 84-letni Kovacz głosował wraz z małżonką w swym własnym domu, dokąd przywieziono mu urnę. Zaznaczył przy tym, że nie chciałby być w skórze któregokolwiek z obu startujących w drugiej turze kandydatów.

Dwie członkinie komisji wyborczej w położonej najwyżej na Słowacji miejscowości Szczyrbskie Jezioro (1350 metrów nad poziomem morza) udały się wraz z urną wyciągiem krzesełkowym do położonego blisko 500 metrów wyżej górskiego schroniska na Solisku, by umożliwić głosowanie dwóm jego pracownikom. Lokale wyborcze zostaną zamknięte o godzinie 22.

Czytaj więcej w Money.pl
Dziś Słowacy wybiorą prezydenta Do walki o urząd głowy państwa stanęli urzędujący premier Robert Fico oraz miliarder Andrej Kiska.
Kwaśniewski skreślony z listy, bo zataił... Aleksander Kwaśniewski, kandydat koalicji Europa Plus - Twój Ruch do Parlamentu Europejskiego, został skreślony z podkarpackiej listy.
Polska jest krajem bezpiecznym energetycznie Szef sejmowej komisji finansów Dariusz Rosati (PO) przypomniał, że na ostatnim szczycie unijnym w Brukseli szefowie państw i rządów - w kontekście działań Rosji na Krymie - omówili temat zmniejszenia uzależnienia od dostaw gazu z Rosji.
bESvQGle
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)