Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wybory prezydenckie
24.05.2014 15:55

Wybory prezydenckie anulowane. Powtórka już za...

Podczas głosowania 20 maja wystąpiło wiele problemów. Do niektórych lokali wyborczych karty do głosowania trafiły z kilkugodzinnym opóźnieniem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(VladimirCetinski/iStockphotot)

Prezydent Malawi Joyce Banda ogłosiła anulowanie wyborów prezydenckich z 20 maja z powodu _ nieprawidłowości _ i zarządziła ponowne wybory za 90 dni, a jednocześnie zapowiedziała, że nie będzie w nich startować.

_ - Unieważniam wybory na mocy uprawnień, przyznanych mi przez konstytucję Malawi _ - powiedziała Joyce Banda na konferencji prasowej w Lilongwe. Nie sprecyzowała, o jakie nieprawidłowości chodzi.

Podczas głosowania 20 maja wystąpiło wiele problemów. Do niektórych lokali wyborczych karty do głosowania trafiły z kilkugodzinnym opóźnieniem. W niektórych regionach głosowanie trzeba było z tego powodu przedłużyć o jeden dzień. Były też kłopoty z liczeniem głosów, z powodu braku elektryczności i generatorów prądotwórczych w części lokali wyborczych.

Według ogłoszonych w sobotę przez Komisję Wyborczą wstępnych wyników głosowania z 20 maja (po obliczeniu 30 proc. głosów) Banda znalazła się na drugim miejscu, za Peterem Muthariką z Postępowej Partii Demokratycznej.

Joyce Banda została prezydentem Malawi przed dwoma laty nie w wyniku wyborów, ale po śmierci jej poprzednika Bingu wa Muthariki (2004-2012), którego była zastępczynią. Dwa lata wcześniej Banda wdała się w polityczny spór ze zdradzającym coraz większe autokratyczne skłonności prezydentem i nie składając urzędu wiceprezydenta, założyła własną, opozycyjną partię.

Surowe oszczędności zarządzone przez panią prezydent ukróciły inflację i rozkręciły gospodarkę, która w 2013 r. zanotowała 6-procentowy wzrost (w 2012 r. - poniżej 2 proc.), ale skutkiem reform stała się także drożyzna, uderzająca po kieszeni biedotę. I właśnie skutki uboczne gospodarczych reform najbardziej zagrażały pani Bandzie w walce o reelekcję. Zaszkodziła jej też wielka afera korupcyjna, w którą zamieszany był jeden z jej ministrów.

Czytaj więcej w Money.pl
Ukraiński Okrągły Stół rozwiąże kryzys? Od czasu poprzednich obrad, w sobotę, parlament przyjął Umowę pokoju i porozumienia, w której zapisano, że wszystkie strony konfliktu powinny zrezygnować z radykalnych działań.
Wybory na Litwie. Grybauskaite faworytką Według kwietniowego sondażu, Grybauskaite może liczyć na 49,7 proc.
Wybory w Syrii nie będą wiarygodne? Przeprowadzenie głosowania w obecnych warunkach - w czasie konfliktu i masowego wysiedlenia - zaszkodzi procesowi politycznemu i utrudni znalezienie rozwiązania politycznego - ocenił rzecznik ONZ.
Tagi: wybory prezydenckie, malawi, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz