Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wybory na białorusi
04.07.2012 10:08

Wybory na Białorusi będą uczciwe?

Większość Białorusinów deklaruje chęć udziału w jesiennych wyborach parlamentarnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(selensergen/iStockphoto)

Większość Białorusinów deklaruje chęć udziału w jesiennych wyborach parlamentarnych - wykazał czerwcowy sondaż niezależnego białoruskiego ośrodka badań społecznych NISEPI, którego wyniki publikuje opozycyjny portal Biełorusskij Partizan.

Chęć udziału w wyborach do niższej izby parlamentu, Izby Reprezentantów, 23 września zadeklarowało 51 proc. ankietowanych. Nie zamierza głosować 19 proc., a 30 proc. jeszcze nie podjęło decyzji w tej sprawie.

Choć odsetek tych, którzy uważają, że wybory nie będą uczciwe (40 proc.), nieco przewyższa odsetek osób będących przeciwnego zdania (37 proc.), to jednocześnie więcej ankietowanych odnosi się negatywnie do idei bojkotu wyborów (29,5 proc.) niż ją popiera (14,2 proc.).

W sondażu zbadano też notowania prezydenta Alaksandra Łukaszenki. Wyniki wskazują, że większość respondentów (52 proc.) mu nie ufa, ufa zaś 39 proc. Popularność szefa państwa spadła od marca, kiedy to ufało mu 48 proc. ankietowanych.

Mimo to najwięcej zapytanych (30 proc.) deklaruje chęć głosowania właśnie na Łukaszenkę, gdyby wybory odbyły się jutro. Uładzimir Niaklajeu i Andrej Sannikau, którzy w wyborach prezydenckich 2010 r. mieli największe poparcie wśród kandydatów opozycji, mogliby liczyć tylko na 6 i 5 proc. głosów.

Zdecydowana większość ankietowanych (77 proc.) uważa, że Białorusi potrzebne są przemiany. Większość respondentów (71 proc.) ocenia też, że białoruska gospodarka znajduje się w stanie kryzysu, choć odsetek respondentów będących takiego zdania spada - z 82 proc. w grudniu i 77 proc. w marcu. Ośrodek NISEPI jest zarejestrowany w Wilnie, ale prowadzi badania opinii publicznej na Białorusi.

Czytaj więcej w Money.pl Money.pl
Rozwiązali parlament. Inwestorzy w niepokoju Bractwo Muzułmańskie potwierdziło w rozmowie z agencją AFP, że partia otrzymała faks z informacją o rozwiązaniu parlamentu.
W bardzo ważnym kraju UE znów idą do urn We Francji rozpoczęła się pierwsza tura wyborów parlamentarnych.
To była ostatnia taka sesja w Grecji Obecny układ sił w parlamencie wyklucza utworzenie trwałej koalicji rządowej, zdolnej kontynuować przyjęty przez Grecję program sanacji finansów publicznych.
Tagi: wybory na białorusi, białoruś, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz